Search
Close this search box.

Pokud byste v roce 2010 investovali do Bitcoinu, kolik byste měli dnes?

Z dlouhodobé horizontu neexistovala téměř žádná třída aktiv, která by byla výnosnější než samotné akcie. Ačkoli se vyskytly případy, kdy nemovitosti, dluhopisy, ropa a další komodity překonaly z krátkodobého horizontu akcie, ale žádné investiční instrumenty nepřinesly vyšší průměrnou výnosnost než akcie. 


Od března roku 2020 byla návratnost investic indexu S&P 500 něco málo přes 100 %. Mezitím celková hodnota všech kryptoměn od 12. listopadu letošního roku zdvacetinásobila, a to ze 141 miliard dolarů na 2,8 bilionů dolarů. Pokud byste investovali 100 dolarů od vzniku Bitcoinu, kolik byste měli dnes? 

Značná část pozornosti ve světě kryptoměn směřovala zejména k domácím mazlíčkům. Například meme kryptoměna Shiba Inu od svého založení (1. srpen 2020) zhodnotila o více než 10 600 000 %. 

Další kryptoměna Dogecoin, která se též inspirovala psem japonského plemene Shiba Inu, v období listopadu minulého roku do května letošního roku zhodnotila o více než 27 000 %, a to pouze za šest měsíců.    

Bitcoin se poprvé začal obchodovat na začátku července roku 2010, a to za směšných 0,0008 dolarů za jeden bitcoin. Pokud čistě hypoteticky by neexistovaly žádné transakční poplatky, investice ve výši 100 dolarů by nám umožnila vlastnit 125 000 bitcoinů.  

V době psaní tohoto článku hodnota Bitcoinu činila 63 712,34 dolarů. Pokud byste v té době investovali 100 dolarů, a investici byste drželi 11 let, vaše investice by se zhodnotila o 8 000 000 000 %. Přesněji řečeno, na účtu byste měli částku 7 964 042 400 dolarů. Jinými slovy, časopis Forbes by vás jistě zařadil na seznam nejbohatších lidí světa. 

Abychom to uvedli do jiného kontextu, CEO společnosti Tesla Motors Elon Musk je v současnosti nejbohatším člověkem na světě s odhadovaným čistým jměním 281,6 miliard dolarů. A pokud byste měli to štěstí, žaludek, a především odvahu investovat 3 550 dolarů do Bitcoinu hned od jeho vzniku, dnes byste byli nejbohatším člověkem na světě Vy.    Jak dokázal Bitcoin zhodnotit o 8 000 000 000 % od jeho vzniku?

Možná Vás zajímá, jak dokázal Bitcoin za 11 let zhodnotit o 8 miliard procent. Pravděpodobně největším katalyzátorem hodnoty Bitcoinu je jeho omezená zásoba.  Zatímco většina kryptoměn má velké zásoby coinů (např. Shiba Inu začínala s nabídkou jednoho kvadrilionů coinů), kdežto těžba Bitcoinu je omezena na 21 milionů kusů. 

Bitcoin je často vnímán jako inflační zajištění. Od Velké hospodářské recese vzrostla bilance americké centrální banky, stejně tak vzrostla i peněžní zásoba. Myšlenka zde spočívá v tom, že jak bude inflace stoupat a reálná hodnota amerických dolarů klesat, lidé se začnou více přiklánět k Bitcoinu, který má fixní omezenou zásobu. 

Není divu, že jsou lidé nadšeni. Bitcoin už dávno má reálné využití. Například Salvador se stal tak první zemí, který od 7. září letošního roku legalizoval Bitcoin jako oficiální platidlo. Bitcoin je také nejakceptovanější digitální měnou mezi podniky, a to po celém světě. 

A není překvapením, že největší kryptoměna na světě dle tržní kapitalizace má i největší základnu nadšenců. Přes 76 milionů lidí po celém světě, včetně 46 milionů lidí z USA, vlastní krypto peněženku, které obsahují bitcoiny. 

Vývoj a vylepšování ekosystému Bitcoinu jen tak nepoleví. Nedávná aktualizace Taproot umožní komplexnější transakce provést za nižší náklady, a zároveň digitální podpisy budou sloučeny do jednoho, což ve finále sníží obsah dat uložených na blockchainu, a zároveň se bude lépe škálovat celková síť. Nenechte se však zmást. Bitcoin není žádnou investiční zárukou 

I přesto, že Bitcoin ukázal impozantní zhodnocení, existují však důvody, proč udržovat zdravou hladinu skepticismu by vás mohla ochránit před ztrátou peněz.

Mějte na paměti, že množství bitcoinů, které se vytěží bude v omezeném množství. Fyzická komodita jako je zlato, má podobný rys. Jinými slovy, až dojde zásoba zlata, další již vytěžit nelze. S Bitcoinem naopak neexistuje žádný fyzický nedostatek. Nejedná se tedy o skutečný nedostatek, pouze ho tak většina lidí vnímá. 

Další obavou je, že Bitcoin může stále technologicky zaostávat za řadou populárních kryptoměn. V současné době se bitcoinové transakce zpracovávají mnohem pomaleji, než je to u jiných kryptoměn, a zároveň jsou transakce nákladnější. 

I když má Bitcoin výhodu v tom, že byl první na trhu kryptoměn, jeho technologie je stále technologie první generace, která by mohla mít problém konkurovat inovaci blockchainu třetí generace. 

Ačkoli shortování populárních digitálních měn je možné na mnoha krypto burzách, short-selling kryptoměn je relativně vzácný kvůli jejich volatilitě a někdy útržkovité likviditě. 

Ale s rostoucím počtem derivátů pro Bitcoin, poskytuje tak možnost sázet velké peníze proti největší digitální měně světa. V podstatě, jak roste přístup k Bitcoinu, roste tak i schopnost ho shortovat. 

Historie jasně naznačuje, že investoři vždy přeceňují to, jak rychle budou nové technologie přijaty. Od poloviny 90. let si každý nový trend prošel fázi bubliny, a nakonec se bublina protrhla. 

To ale neznamená, že technologie blockchain nebude v budoucnu hrát důležitou roli. Velké zisky z Bitcoinu se pravděpodobně ukážou jako pomíjivé, jelikož přechod na blockchain trvá v podstatě déle, než se očekávalo. 


Sean Williams
The Motley Fool    


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00