Za posledních 40 let a o to více od roku 2008, se zvýšilo bohatství amerických domácností. Nicméně rekordní míra nárůstu bohatství byla zaznamenána pouze u 1% domácností, zatímco spodních 50% americké populace se vrací zpět na historická maxima připomínající 90. léta.
Současná hodnota majetku amerických domácností činí 137 bilionu dolarů. Což je čistá hodnota majetku – tj. souhrn aktiv mínus dluhy. Jedná se o historický rekord, který je značně ovlivněn rostoucím akciovým trhem a prosperujícím odvětvím, jako jsou právě nemovitosti.
I přes prokazatelný trend nárůstu bohatství, neznamená to však, že to platí u každé americké domácnosti. Níže můžete vidět graf, který demonstruje to, jak narostlo bohatství amerických domácností za posledních 30 let. Údaje a data jsou očištěny o inflaci a jsou pravidelně aktualizována Americkou centrální bankou.
Avšak jedná se o historický rekord, ale mnohem tlumenější – v současné době je míra růstu asi o 10% vyšší než tomu bylo v roce 2007. Na druhou stranu můžeme tvrdit, že se jedná o relativně nízký nárůst, a většina domácností stěží zaznamenaly tuto změnu.
Uvádíme zde i graf, který znázorňuje, jak si na tom vede spodních 50 % americké populace:
Od roku 2010 si můžeme všimnout impozantního nárůstu majetku. Z grafu dále můžeme vyčíst, že spodních 50 % amerických domácností nedokázaly překonat historické maximum z 90. let, kdy souhrn majetku byl téměř osmkrát vyšší než tomu bylo v roce 2011. Pokles byl způsoben propadem cen nemovitostí, a tudíž i poklesem hodnoty majetku.
A jak si oproti tomu vedlo 1% nejbohatších Američanů?
Nejbohatším Američanům se dařilo a daří konzistentně zvyšovat a akumulovat bohatství, a ke konci 90. let se majetek dokonce zdvojnásobil. Americké ekonomice se daří a prozatím prosperuje. Je nutné se na to dívat z širší perspektivy, a neznamená, že když se daří americké ekonomice, daří se tak i zbytku světa. Taky záleží na tom, v jaké lokalitě žijete a jakou roli hrajete v rámci globální ekonomiky.
The Motley Fool