Search
Close this search box.

4 investiční tipy na rok 2022, které fungují SPOLEHLIVĚ

Uvnitř žárovky je zlatá mince se symbolem amerického dolaru, koncept investiční tipy na rok 2022
Zdroj: shutterstock.com

Občas se stane, že novodobé investiční tipy nepřinášejí žádné výsledky. Na finančních trzích se střetávají nejrůznější aktéři, a každý z nich má jiná očekávání a cíle. Nejasný investiční plán vás může vyvést z míry a oddálit od realizace vašich investičních záměrů.


Paradoxem je, že finanční plánování nemusí být nutně komplikované. Čím jednodušší ho uděláte, tím lépe pro vás. Nejenže tak dodržíte vytyčený cíl, ale jednodušší cíle zkrátka přinášejí lepší výsledky.

Ať už jste začátečník, nebo ostřílený investor, v následujích odstavcích se dozvíte 4 investiční tipy, které vám usnadní život, a hlavně vám ušetří čas.


Automatizujte investice

Už jste někdy zaslechli frázi „Zaměř se na proces, nikoli na finální výsledek?“

Jedná se o myšlenku, která říká, že budete-li se soustředit na dosažení určitého výsledku, zřejmě ho nedosáhnete, pokud neuplatníte osvědčený přístup. Spíše byste měli spoléhat na to, že osvědčený přístup vás nakonec dovede ke konkrétnímu cíli.

Tato myšlenka platí i v rámci investování. Začněte jednoduše tím, že si pravidelně odkládejte stranou částku určenou na investice. Výši investované částky si zasílejte na svůj investiční účet. Nakonec celý proces automatizujte.

Žádné další úsilí není zapotřebí. Většina brokerů dokáže tyto individuální plány sestavit bezplatně, a to včetně výběru fixní částky z vašeho bankovního účtu. Měsíční výběry a automatické investice jsou pro řadu drobných investorů tím nejpohodnějším způsobem, jak začít pravidelně investovat.

Zpočátku se vám může zdát, že automatizace investic je poněkud nekomfortní, ale časem si na tuto rutinu zvyknete.


Dividendy znovu reinvestujte

Dalším investičním tipem, jak zefektivnit investiční proces je následná reinvestice dividend do nákupu většího počtu akcií, které jsou vám pravidelně vypláceny.

Řada firem reinvestují dividendy, aby monli nakoupit více akcií, a tím roste hodnota vaší investice. Opakem jsou makléřské společnosti, které dividendy zpětně odkupují, což jim umožňuje reinvestovat a nakoupit nové akcie.

Největší výhodou je, že pokud pravidelně reinvestujete, hodnota vašich investic roste v čase a vlastníte tak větší počet akcií. Jako příklad si můžeme uvést společnost JPMorgan Chase.

Pokud byste před 20 lety koupili její akcie v hodnotě 10 000 USD, ale vyplacené dividendy byste nereinvestovali, měla by dnes vaše investice hodnotu 35 380 USD.

Nicméně pokud byste pravidelně reinvestovali a přikupovali akcie JPMorgan Chase v průběhu uplynulých 20 let, vaše počáteční investice by dnes měla hodnotu 63 590 USD.

Je zřejmé, že využití těchto dividendových výplat k reinvestici do dalších akcií může změnit hodnotu investičního portfolia. Jednoduše řečeno, reinvestování nevyžaduje žádnou námahu. Tento fakt však většina investorů přehlíží.


Zjednodušte investiční plán

Pro většina lidí jsou akcie spíše zdrojem zábavy. To ale nutně neznamená, že investování je jen nudná matematika. Udržujte zábavu však nudnou a zbytečně to nekomplikujte. Vybírat populární tituly a snaha načasovat trh jsou strategie, které se nemusejí vyplácet.

Ze statistických údajů vyplývá, že překonat trh je velmi obtížné. Podle údajů z agentury S&P pouze několik amerických podílových fondů, dokázalo v pětiletém horizontu překonat referenční index S&P 500.

Prodloužíme-li investiční časový horizont na 10 nebo 15 let, je ovšem zastoupení vítězných investičních fondů, které by dokázaly překonat trh, téměř mizivé.

Dokonce i profesionální obchodníci, kteří se obchodování věnují na plný úvazek, mají problémy s výběrem jednotlivých titulů, aby porazili trh.

Je mnohem jednodušší investovat do indexových fondů, které sledují výkonnost trhu, a vy pak nemusíte přemýšlet o tom, která akcie bude tou vítěznou.


Vypněte televizi

Chcete-li vážně vydělávat na akciových trzích, vypněte nejprve televizi. Nebo přepněte na jiný televizní kanál, kde se o finančních trzích dozvíte více informací.

Začátky nejsou snadné, ale to platí pro jakoukoli činnost. Investování s sebou nese určitou míru rizika a schopnost ovládat své emoce je rovněž tvrdým oříškem.

O zpravodajských médiích je známo, že publiku odhalují jen část pravdy. Zbytek pak ukrývají. Jejich hlavním zájmem je přitáhnout pozornost.

Investiční legenda Warren Buffett to výstižně shrnul těmito slovy: „Většina zpráv je jen bílý šum a nejedná se o pravdivé informace“.


Zdroj: fool.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00