Search
Close this search box.

Pohled na to, jak narostlo bohatství Američanů

Za posledních 40 let a o to více od roku 2008, se zvýšilo bohatství amerických domácností. Nicméně rekordní míra nárůstu bohatství byla zaznamenána pouze u 1% domácností, zatímco spodních 50% americké populace se vrací zpět na historická maxima připomínající 90. léta. 


Současná hodnota majetku amerických domácností činí 137 bilionu dolarů. Což je čistá hodnota majetku – tj. souhrn aktiv mínus dluhy. Jedná se o historický rekord, který je značně ovlivněn rostoucím akciovým trhem a prosperujícím odvětvím, jako jsou právě nemovitosti. 


I přes prokazatelný trend nárůstu bohatství, neznamená to však, že to platí u každé americké domácnosti. Níže můžete vidět graf, který demonstruje to, jak narostlo bohatství amerických domácností za posledních 30 let. Údaje a data jsou očištěny o inflaci a jsou pravidelně aktualizována Americkou centrální bankouAvšak jedná se o historický rekord, ale mnohem tlumenější – v současné době je míra růstu asi o 10% vyšší než tomu bylo v roce 2007. Na druhou stranu můžeme tvrdit, že se jedná o relativně nízký nárůst, a většina domácností stěží zaznamenaly tuto změnu.  


Uvádíme zde i graf, který znázorňuje, jak si na tom vede spodních 50 % americké populace:


Od roku  2010 si můžeme všimnout impozantního nárůstu majetku. Z grafu dále můžeme vyčíst, že spodních 50 % amerických domácností nedokázaly překonat historické maximum z 90. let, kdy souhrn majetku byl téměř osmkrát vyšší než tomu bylo v roce 2011. Pokles byl způsoben propadem cen nemovitostí, a tudíž i poklesem hodnoty majetku. 


A jak si oproti tomu vedlo 1% nejbohatších Američanů? 
Nejbohatším Američanům se dařilo a daří konzistentně zvyšovat a akumulovat bohatství, a ke konci 90. let se majetek dokonce zdvojnásobil. Americké ekonomice se daří a prozatím prosperuje. Je nutné se na to dívat z širší perspektivy, a neznamená, že když se daří americké ekonomice, daří se tak i zbytku světa. Taky záleží na tom, v jaké lokalitě žijete a jakou roli hrajete v rámci globální ekonomiky. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00