Search
Close this search box.

Podle výzkumníků za posledních deset let vzrostly emise u největšího zpracovatele masa až o 50 % 

Ve zpracovatelském průmyslu není nic špatného na tom, když svůj byznys vylepšujete. Jen ne takhle. Skupina JBS dělá pravděpodobně něco špatně, a nedaří se jí plnit plány.  


Podle zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil minnesotský institut pro zemědělskou a obchodní politiku, vzrostla uhlíková stopa brazilské společnosti JBS, největšího světového výrobce masných výrobků, za posledních pět let o více než 50 %. To je v rozporu s plánem firmy dosáhnout nulové emise uhlíku. 



JBS a ekologická zátěž 


V posledních dvou letech se sloučila investigativní vyšetřování brazilských deníků Réporter Brasil, The Bureau of Investigative Journalism, The Guardian, Greenpeace a Amnesty International s hospodářskými závody v povodí Amazonie, kde dochází k odlesňování. 

V roce 2020 největší správce aktiv v severní Evropě, skupina Nordea Asset Management, vyřadila společnost JBS ze svého portfolia v hodnotě 250 miliard dolarů. V prosinci tři velké evropské řetězce supermarketů: Sainsbury, Carrefour a Ahold Delhaize oznámily, že přestanou prodávat řadu brazilských masných výrobků kvůli jejich ekologické zátěži. 

JBS se zavázala, že do roku 2040 sníží své emise na nulovou úroveň, ale kvůli této nedávné kauze zní tento slib spíše jako chabý tón vzdáleného kravského zvonečku. Výpočty provedené Institutem pro zemědělskou a obchodní politiku vycházejí z rámce vyvinutého OSN, který zahrnuje emise spadající do kategorie 3, což jsou nepřímé emise vznikající v celém dodavatelském řetězci společnosti.  



Živočišná výroba a emise 


Podle zjištění výzkumníků skupina JBS v loňském roce zpracovala 27 milionů kusů skotu, 47 milionů prasat a 5 miliard kuřat, čímž navýšila své roční emise z 280 milionů tun (rok 2016) na aktuálních 422 milionů tun. JBS v reakci uvedla, že její celkové emise v roce 2020 činily pouhých 6,8 milionu tun, ale poté přiznala, že její údaje nezohledňují počet hospodářských zvířat v dodavatelském řetězci. 



Start-up Upside Foods 

S tím souvisí i další případ firmy produkující masné výrobky, která se nebude muset zabývat emisemi pocházejícími z živočišné produkce. Soukromá společnost Upside Foods, která vyvíjí laboratorně pěstované maso kultivací živočišných buněk v laboratoři, shromáždila ve čtvrtek 400 milionů dolarů. 

Start-up uvedl a očekává, že bude brzy prodávat kuřata v USA, dokud to neschválí regulační orgány. Rabíni mezitím diskutují o tom, zda by laboratorně pěstované vepřové maso, které je rovněž ve fázi vývoje, mohlo být považováno za košer výrobek.  


The Upside Down  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05