Search
Close this search box.

Podle výzkumníků za posledních deset let vzrostly emise u největšího zpracovatele masa až o 50 % 

Ve zpracovatelském průmyslu není nic špatného na tom, když svůj byznys vylepšujete. Jen ne takhle. Skupina JBS dělá pravděpodobně něco špatně, a nedaří se jí plnit plány.  


Podle zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil minnesotský institut pro zemědělskou a obchodní politiku, vzrostla uhlíková stopa brazilské společnosti JBS, největšího světového výrobce masných výrobků, za posledních pět let o více než 50 %. To je v rozporu s plánem firmy dosáhnout nulové emise uhlíku. JBS a ekologická zátěž 


V posledních dvou letech se sloučila investigativní vyšetřování brazilských deníků Réporter Brasil, The Bureau of Investigative Journalism, The Guardian, Greenpeace a Amnesty International s hospodářskými závody v povodí Amazonie, kde dochází k odlesňování. 

V roce 2020 největší správce aktiv v severní Evropě, skupina Nordea Asset Management, vyřadila společnost JBS ze svého portfolia v hodnotě 250 miliard dolarů. V prosinci tři velké evropské řetězce supermarketů: Sainsbury, Carrefour a Ahold Delhaize oznámily, že přestanou prodávat řadu brazilských masných výrobků kvůli jejich ekologické zátěži. 

JBS se zavázala, že do roku 2040 sníží své emise na nulovou úroveň, ale kvůli této nedávné kauze zní tento slib spíše jako chabý tón vzdáleného kravského zvonečku. Výpočty provedené Institutem pro zemědělskou a obchodní politiku vycházejí z rámce vyvinutého OSN, který zahrnuje emise spadající do kategorie 3, což jsou nepřímé emise vznikající v celém dodavatelském řetězci společnosti.  Živočišná výroba a emise 


Podle zjištění výzkumníků skupina JBS v loňském roce zpracovala 27 milionů kusů skotu, 47 milionů prasat a 5 miliard kuřat, čímž navýšila své roční emise z 280 milionů tun (rok 2016) na aktuálních 422 milionů tun. JBS v reakci uvedla, že její celkové emise v roce 2020 činily pouhých 6,8 milionu tun, ale poté přiznala, že její údaje nezohledňují počet hospodářských zvířat v dodavatelském řetězci. Start-up Upside Foods 

S tím souvisí i další případ firmy produkující masné výrobky, která se nebude muset zabývat emisemi pocházejícími z živočišné produkce. Soukromá společnost Upside Foods, která vyvíjí laboratorně pěstované maso kultivací živočišných buněk v laboratoři, shromáždila ve čtvrtek 400 milionů dolarů. 

Start-up uvedl a očekává, že bude brzy prodávat kuřata v USA, dokud to neschválí regulační orgány. Rabíni mezitím diskutují o tom, zda by laboratorně pěstované vepřové maso, které je rovněž ve fázi vývoje, mohlo být považováno za košer výrobek.  


The Upside Down  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00