Search
Close this search box.

Podíl amerických domácností investujících do akcií roste

Celých 55 procent amerických domácností má nějakou formu investice v akciích. Jde o nejvyšší podíl za posledních pět let. Nakupování akcií nahrávají do karet také stimulační balíčky, přijaté americkou administrativou v posledním roce.


Jedním z nástrojů americké vlády při řešení ekonomických dopadů koronavirové epidemie byly přímé platby vyplácené domácnostem. Vláda si od takzvaných pay checků slibovala podpoření spotřeby domácností, což mělo pomoci americkým firmám přežít nejhorší část krize.

Jenže domácnosti zdaleka přijaté peníze neutratily celé. Podle průzkumu newyorské pobočky amerického Fedu byla třetina pay checků použita na splátku dluhu, 42 procent domácnosti uspořily a jen asi čtvrtinu utratily za nákupy zboží.

Nemalá část peněz, které domácnosti uspořily, směřovala do nákupu akcií. Asi 55 procent amerických domácností uvedlo, že drží akcie. Tento podíl od roku 2016 roste, kdy akcie drželo jen 52 procent domácností. K rekordu z roku 2002 chybí ještě 12 procentních bodů.

Z průzkumu Fedu také vyplývá, že v každém dalším kole výplaty pay checků se zvýšil podíl peněz, které domácnosti uspoří. Zatímco loni v červnu to bylo 36,4, letos v březnu už 42 procent z přijatých plateb od federální vlády.


Lobosco, CNN.com
Federal Reserve Bank of New York
Gallup.com survey


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00