Celých 55 procent amerických domácností má nějakou formu investice v akciích. Jde o nejvyšší podíl za posledních pět let. Nakupování akcií nahrávají do karet také stimulační balíčky, přijaté americkou administrativou v posledním roce.
Jedním z nástrojů americké vlády při řešení ekonomických dopadů koronavirové epidemie byly přímé platby vyplácené domácnostem. Vláda si od takzvaných pay checků slibovala podpoření spotřeby domácností, což mělo pomoci americkým firmám přežít nejhorší část krize.
Jenže domácnosti zdaleka přijaté peníze neutratily celé. Podle průzkumu newyorské pobočky amerického Fedu byla třetina pay checků použita na splátku dluhu, 42 procent domácnosti uspořily a jen asi čtvrtinu utratily za nákupy zboží.
Nemalá část peněz, které domácnosti uspořily, směřovala do nákupu akcií. Asi 55 procent amerických domácností uvedlo, že drží akcie. Tento podíl od roku 2016 roste, kdy akcie drželo jen 52 procent domácností. K rekordu z roku 2002 chybí ještě 12 procentních bodů.
Z průzkumu Fedu také vyplývá, že v každém dalším kole výplaty pay checků se zvýšil podíl peněz, které domácnosti uspoří. Zatímco loni v červnu to bylo 36,4, letos v březnu už 42 procent z přijatých plateb od federální vlády.
Lobosco, CNN.com
Federal Reserve Bank of New York
Gallup.com survey