Search
Close this search box.

Pfizer díky svým pilulkám roste, Merck naopak ztrácí

Když před pár týdny americká farmaceutická společnost Merck představila účinné léky proti onemocnění Covid-19, její akcie vystřelily vzhůru. A to na úkor akcií firem, které na trh dodávají vakcíny proti SARS-CoV-2. Nyní se karta obrátila.


Přestože obě firmy bojují proti pandemii covidu, každá trochu jinými zbraněmi. A u každé se také úspěch v jejím tažení projevuje různě. Zatímco americká farmaceutická společnost Pfizer vsadila na spolupráci s německou firmou BioNTech na vývoji vakcíny proti koronaviru, její americký konkurent Merck se vydal na cestu za vyvinutím účinné léčby onemocnění Covid-19, které je koronavirem způsobené.

První úspěch zaznamenal Pfizer, když se mu podařilo na konci loňského roku získat zelenou pro vakcíny jak od amerického, tak od evropského regulátora. Merck však před pár týdny přišel s nadějným lékem na covid, který byl před několika dny schválen britským regulátorem i Evropskou lékovou agenturou pro emergentní použití.

Akcie Mercku na zprávy reagovaly růstem a zdálo se, že v souboji s vakcinačními konkurenty začíná tahat za delší konec. Jenže Pfizer koncem uplynulého týdne přišel rovněž s lékem na covid, který ale riziko hospitalizace a smrti snižuje výrazněji než látka z dílny Mercku. A akcie Pfizeru se vydaly vzhůru, zatímco Merck poměrně výrazně oslabil.

Zdá se, že se těžiště boje proti pandemii pomalu rozšiřuje z oblasti vakcín také do sféry léčivých látek. Problém totiž tkví v tom, že vakcíny nejsou dostupné všude po světě rovnoměrně, a tak na významu začnou nabývat rovněž léky proti covidu. Proto je dobré sledovat, jak si v jejich vývoji farmaceutické firmy vedou a podle toho přizpůsobovat svou investiční strategii.


Gatlin, Investor´s.com
Aripaka, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00