Search
Close this search box.

3 růstové akcie, které byste v únoru neměli minout

Je začátek února, a to znamená nespočet aktualizací a reportů o ziscích. V tomto období mnoho společností totiž budou vykazovat zisky za čtvrtý kvartál. Po lednové letargii a propadech, investoři doufají, že se trh opět zotaví. Co nám tedy pozitivního přinese únor?  


Pozornost byste měli zaměřit na tyto tři růstové akcie: Etsy, Airbnb a Roku. Investoři, kteří mají o tyto akcie zájem, by měli v blízké době očekávat to, že reporty o ziscích mohou významně ovlivnit ceny akcií. Pojďme se blíže podívat na to, proč a jaký vliv bude mít únor na tyto růstové akcie.  Etsy: Překonání pandemie  

Společnost Etsy dokázala v průběhu pandemie (2020) dosáhnout výnosu až o 301 %. A na rozdíl od mnoha růstových akcií, které loňský rok stagnovaly, Etsy v roce 2021 zhodnotila o dalších 23 %. Zdá se, že investoři nadále věří v úspěch Etsy, a to z dobrého důvodu.  

Etsy je online tržiště pro nákup a prodej vintage a ručně vyráběných produktů. Před pandemií narůstaly jeho tržby dvouciferným tempem, jehož zákaznická základna je úzce zaměřena na kutily a zákazníky, kteří mají zájem o vintage produkty.  

Do popředí se dostal začátkem pandemie, kdy lidé se začali hrnout na web a vyhledávali tak ručně šité masky. V současné době si však upevnil svou pozici jako místo pro exkluzivní zboží.  

Působivé je, že tržby neustále rostou, přestože kamenné obchody pomalu otevírají dveře. Meziroční růst se v loni zpomalil, ale je stále dvouciferný. Tržby za třetí kvartál vzrostly o 18 % oproti roku 2020.  

Existuje několik katalyzátorů růstu, jak externích, tak i interních. Na platformě Etsy přibývají noví zákazníci, a ve třetím čtvrtletí jich přibylo dalších 7 milionů. Významnou roli ale hrají aktivní uživatelé. Ve třetím kvartále se zvýšila průměrná objednávka na jednoho uživatele až o 20 %, tedy na 137 dolarů.  

Kategorie, které zaznamenaly největší prodeje, byly zejména vybavení do domácností a příslušenství, které ve třetím čtvrtletí tvořily zhruba polovinu celkových tržeb. Rostoucí poptávka po bydlení je jedním z trendů, který pravděpodobně nějakou dobu přetrvá.  

Management usiluje dosáhnout alespoň 10 % růstu tržeb v polovině čtvrtého kvartálu, a jelikož se Etsy zaměřuje na menší podniky, nebude příliš ovlivněn problémy dodavatelského řetězce. Průměrný zisk na akcii je 0,76 dolarů, tedy asi o 30 % méně než v loňském roce. To zřejmě zahrnuje tlak z nedávných akvizic, jakož i investice do rozvoje podnikání.  Airbnb: Uspokojení poptávky v nových oblastech  

Cena akcií Airbnb je víceméně tam, kde začala, když debutovala na akciovém trhu na konci roku 2020. To bylo především způsobeno excelentními provozními výsledky, které vyšvihly akcie směrem nahoru.  

Investoři opět začínají doufat v lepší časy, jelikož cestovní restrikce se na globální úrovní začínají zmírňovat, a společnost Airbnb dokazuje, že je schopna fungovat i za nepříznivých podmínek.  

Airbnb zcela vymazalo výsledky propadů během pandemie a ve třetím čtvrtletí vykázalo rekordní tržby ve výši 2,2 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 67 %. A to se mu podařilo i přes pokračující cestovní omezení.   

Model podnikání Airbnb, který umožňuje pronájmy v městských a příměstských lokalitách mu pomohl v růstu, neboť cestující preferovali ubytování v lokálních a příměstských oblastech. Navíc trend práce z domova se projevil i v tom, že cestující volili dlouhodobější pobyty, kde mohli skloubit dovolenou a práci na dálku. 

Tento trend bude nadále velkým hnacím motorem růstu, a minulý týden Airbnb oznámilo, že jeho generální ředitel Brian Chesky bude letos zkoušet bydlet v různých pronájmech, aby tak získal praktické zkušenosti v této klíčové oblasti. 

Budoucnost bude pro Airbnb však mnohem slibnější, a to ze dvou hlavních důvodů. Cestovní restrikce se zmírňují, a Airbnb rovněž vylepšuje na jeho platformě funkce, které by měli přilákat více hostitelů, cestujících, a hlavně vyšší prodeje.  

Zároveň Airbnb a Etsy navázali zajímavou spolupráci, a pracují na projektu zvaném The Art of Hosting, který by měl podpořit hostitelé na platformě Airbnb v tom, aby pro své pronájmy našli unikátní a cenově příznivé výzdoby.  Roku: Lepší model streamování?  

Společnost Roku se poslední dobou potýkala s řadou problémů, zejména kvůli rostoucímu počtu konkurence. Rovněž se potýkala s problémy dodavatelského řetězce. Tato úskalí jsou však dočasná, a Roku je stále solidním podnikem s mnoha budoucími potenciály. 

Roku vyrábí zařízení pro streamování, která byla značně zasažena globálním přerušením dodavatelského řetězce. Pravděpodobně nejdůležitějším segmentem pro Roku je jeho obchodní platforma, která zahrnuje prodej reklam pro své streamovací kanály a vztahu mezi třetími stranami. V loňském roce tento segment pokračoval v růstu a ve třetím kvartále vzrostl až o 82 %.  

Inzerenti přešli ke streamingu, protože se sem přesouvají diváci. Roku těží zejména z toho, že provozuje bezplatnou streamovací síť, která je ale poháněná placenou reklamou. The Wall Street Journal tento týden uvedl, že mnoho streamovacích společností má problém si udržet své předplatitele, kteří se především připojují jen kvůli určitému filmu či seriálu.  

Zatímco společnosti jako Netflix nebo Disney zveřejňují impozantní přírůstky předplatitelů, Roku se však na počet předplatitelů nespoléhá, jelikož to není jeho hlavní zdroj příjmu. To poukazuje na jistou normalizaci, kdy mírnější dopady pandemie opět vrací lidi do ulic.  


Jennifer Saibil  
The Motley Fool    


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05