Search
Close this search box.

Ochránci životního prostředí podezřívají výrobce automobilů a společnost Bosch z úmyslného manipulování s emisemi 

Čtyři přední německé automobilky a dodavatel dílů Bosch vědomě porušili pravidla při vývoji emisního softwaru, uvedla ve čtvrtek environmentální skupina v právní debatě, která se táhne již několik let a která by mohla vyvolat příval soudních žalob. 


Automobilky Audi, Volkswagen, Mercedes-Benz a BMW pověřily firmu Bosch vývojem technologie, o níž od počátku věděly, že porušuje právní předpisy, uvedla na tiskové konferenci organizace Environmental Action Germany (DUH) s odvoláním na interní průmyslové dokumenty z letních měsíců 2006 až 2015, které jí unikly. 

Mluvčí společností Bosch a Volkswagen uvedli, že o dokumentech vědí a úzce spolupracují s vyšetřovateli. Mluvčí BMW odmítl jakákoli obvinění z protiprávního jednání, zatímco Mercedes nebyl bezprostředně k dispozici. 

Státní zástupci ve Stuttgartu, kteří dokumenty od DUH obdrželi, sdělili, že již znají jejich obsah a nebudou provádět další vyšetřování. 

Nezisková organizace však dokumenty předá správnímu soudu v severoněmeckém Schleswigu, který bude v únoru 2023 projednávat žalobu podanou od DUH, jež se týká 119 modelů dieselových automobilů, aby posoudil, zda je software založený na měření teploty legální. 

Tento software byl minulý týden nejvyšším soudem EU prohlášen za zakázaný, neboť omezuje užívání technologie na snižování emisí mimo stanovené teplotní rozpětí. Volkswagen však tvrdí, že teplotní intervaly používané jeho softwarem jsou v souladu s právními předpisy. 

Tento software, který používají téměř všichni výrobci automobilů se vznětovými motory, může dočasně omezit vstřikování karbidu, který se používá ke snížení emisí oxidů dusíku. To může přispět ke zlepšení výkonu motoru a prodloužit interval mezi doplňováním karbidu do vozidel. 

Výrobci automobilů uvádějí, že regulace výfukových plynů na základě teploty spadá do legislativy EU, jelikož může chránit motor před poškozením. 

DUH však tvrdí, že jejich záměry „přesahovaly rámec ochrany konstrukčních prvků“, a uvádí, že z interních dokumentů vyplývá, že Bosch opakovaně upozorňoval na právní rizika při vývoji softwaru. 

„Majitelům aut se tak otevírají nové možnosti, jak vymáhat náhradu škody,“  sdělil novinářům expert na emise Axel Friedrich, který vystupoval po boku s organizací DUH. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05