Search
Close this search box.

Bitcoin je nejvýše od loňského června. Potíže bank v USA kryptoměnám výrazně pomohly

Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin koncem loňského roku nastoupila růstovou trajektorii. Až na drobné zakolísání před dvěma týdny, kdy se objevily zprávy o pádu kalifornské Silicon Valley Bank, od prosince prakticky nepřetržitě roste. A blíží se hranici 30 tisíc dolarů. Investoři jako by dali vzpomenout na éru, kdy se Bitcoinu přezdívalo digitální zlato.


Hodnota Bitcoinu se během středečního obchodování přehoupla přes 28 tisíc dolarů a má na dohled 30 tisícovou metu. Nad touto hranicí se obchodoval naposledy v první třetině loňského června, Bitcoin je tak nejsilnější za devět měsíců.

Paradoxně mu pomáhají potíže, které se týkají amerického bankovního sektoru, konkrétně pádu dvou bank – Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Ale také problémů druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Přestože se zatím zdá, že další rozšiřování nákazy do bankovního sektoru nehrozí, Bitcoin stále sílí.

I to lze nepřímo vysvětlit minikrizí v bankovním sektoru. Investoři totiž napjatě čekají, jak se centrální banky postaví k dalšímu vývoji úrokových sazeb.

Pokud by totiž skutečně hrozily bankovnímu sektoru hlubší problémy, pak by případné zvyšování sazeb mohlo situaci ještě zkomplikovat.

A toho si je nejspíše vědom americký Federální rezervní systém, který ve středu oznámil zvýšení základní úrokové sazby jen o 0,25 procentního bodu, přičemž se dlouho objevovaly sázky na přinejmenším půlprocentní „hike“.

Opatrnost centrálních bank je to, co nyní může Bitcoinu především pomoci. Nakolik se jedná o zásadní obrat sestupného trendu, který Bitcoin zažil v minulém roce, ukáže až čas.

Opatrný optimismus však nemusí být zcela mimo racionální úvahu. A to i přes fakt, že Bitcoin své zisky ve středu večer středoevropského času částečně umazal právě po oznámení Fedu o zvýšení svých základních sazeb.


Zdroj: Wilson, Lee (Reuters)

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05