Search
Close this search box.

Německo uzavřelo kontrakt s Katarem na dodávky zkapalněného zemního plynu

Katar bude Německu dodávat zkapalněný zemní plyn po dobu 15 let. Novinářům to v úterý oznámil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Dodávky budou zahájeny počínaje rokem 2026. Katar ale nebude jedinou zemí, na kterou se Německo v otázce importu LNG bude spoléhat.


„Patnáct let je skvělých. Neměl bych nic ani proti 20letému nebo delšímu kontraktu,“ citovala agentura Reuters spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení).

Německo se na dodávkách dohodlo s katarskou společností QatarEnergy, která je vlastněna státem, a která provozuje veškeré ropné a plynárenské aktivity v zemi, včetně průzkumu, rafinace, dopravy či skladování.

Obě země se dohodly na dodávkách dvou milionů tun zemního plynu ročně. Katarský ministr energetiky a výkonný ředitel QatarEnergy Saad al-Kaabi však uvedl, že horní hranice objemu exportovaného plynu není stanovena pevně.

Jinými slovy, pokud Německo bude plynu potřebovat více, Katar mu jej dodá. Tankery se zkapalněným zemním plynem budou směřovat do připravovaného LNG terminálu v Brunsbüttelu, který se nachází při samém ústí Labe do Severního moře.

„Německo bude kupovat plyn od zemí, které nabídnou nejlepší podmínky. Katar je jednou z nich, nikoli však jedinou,“ dodal Habeck. Bližší detaily 15letého kontraktu však zveřejněny nebyly.

Habeck rovněž připomněl, že Německo nehodlá slevit ze svého cíle stát se do roku 2045 uhlíkově neutrální zemí. To však bude vyžadovat, aby Německo svou spotřebu zemního plynu začalo nejpozději od poloviny 30. let omezovat.


Zdroj: Williams, More, Krämer – Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05