Search
Close this search box.

Ratingová agentura Fitch zhoršila ekonomický výhled pro Česko. Rating zatím nesnížila

Česká ekonomika má letos vzrůst jen o 1,5 procenta. Výrazným rizikem je pro ni konflikt na Ukrajině, který se projevuje vysokou inflací a narušením spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Reakce v podobě zpřísněné měnové politiky centrální banky potom snižuje vyhlídky pro růst hrubého domácího produktu.


Česku zůstává rating AA-, ovšem výhled se z hodnocení „stabilní“ mění směrem dolů na „negativní“. Tak českou ekonomiku oznámkovala ratingová agentura Fitch. Analytikům agentury se nelíbí zejména negativní dopady války na Ukrajině, která přitopila pod českým inflačním kotlem. Růst cen v České republice dosáhl v březnu meziročně 12,7 procenta a zřejmě ani dubnové číslo nebude lepší.

Ratingová agentura Fitch předpovídá Česku pro letošní rok ekonomický růst ve výši 1,5 procenta, přičemž předchozí prognóza počítala s růstem o 4,3 procenta. V příštím roce se má český hrubý domácí produkt zvýšit o 3,4 procenta.

Vedle inflačních tlaků je pro Českou republiku rizikem vysoká závislost na dovozu zemního plynu a ropy z Ruska. Podle agentury Fitch Ruská federace zajišťuje až 40 procent české energetické spotřeby. „Česko je tak vysoce zranitelné v případě omezení dodávek zemního plynu.

V případě úplného zastavení dodávek energetických komodit z Ruska by téměř jistě došlo k regulaci spotřeby energií, nízkému (možná negativnímu) hospodářskému růstu, vyšší inflaci a snížení vývozu,“ uvádí agentura Fitch.

Agentura ale oceňuje, že český bankovní sektor je stabilní, a i přes zhoršený ekonomický výhled Česká republika vykáže nižší deficit veřejných financí než v loňském roce. Pozitivně hodnotí vnější rovnováhu české ekonomiky nebo kvalitu institucionálního ukotvení.


Fitch


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05