Společnosti Adobe (ADBE 2,94 %) a Autodesk (ADSK 4,95 %) poskytují nezbytný software pro designéry a další odborníky v oblasti médií. Obě firmy v uplynulé dekádě uzamkly své uživatele do fixních předplatných tím, že svůj desktopový software přeměnily na cloudovou službu.
Tato transformace proměnila Adobe a Autodesk ve dvě z nejodolnějších akcií na poli softwarových služeb (SaaS) na trhu. Za posledních 10 let vzrostly akcie společnosti Adobe o téměř 1 100 %, zatímco akcie společnosti Autodesk o více než 440 %. Nasdaq za stejné období vzrostl pouze o 290 %.
Měli by však dnes investoři koupit některou z těchto akcií, neboť rostoucí úrokové sazby odrazují investory od technologického sektoru? V následujících odstavcích se podíváme na jejich základní rozdíly, a proč mohou být tyto společnosti solidní investicí.
Rozdíly mezi Adobe a Autodesk
Adobe generuje více než 70 % svých příjmů v oboru digitálních médií, které zahrnují služby pro kreativní tvorbu jako je Photoshop, Illustrator a Premiere Pro nebo v rámci cloudových dokumentů jako je Acrobat a Sign. Zbytek výnosů pochází z divize Digital Experience, která poskytuje marketingové a analytické služby zaměřené na podniky.
Téměř tři čtvrtiny příjmů společnosti Autodesk tvoří její vlajková loď, tj. software AutoCAD sloužící pro navrhování výkresů a další služby v oblasti architektury, inženýrství a stavebnictví. Zbývající část tržeb pochází ze softwaru určený pro média a zábavní průmysl.
Která firma roste rychleji?
Společnost Adobe za posledních pět let rostla výrazně rychleji než Autodesk. Mezi fiskálními roky 2016 a 2021 (které skončily loni v prosinci) stouply roční tržby společnosti Adobe složenou roční mírou růstu o 22 % (zkr. CAGR). Její upravený zisk na akcii (EPS) se zvýšil o 33 %.
Mezi fiskálními roky 2017 a 2022 (které skončily letos v lednu) vzrostly roční příjmy společnosti Autodesk o 17 %. Po několika letech ztrát se Autodesk v roce 2020 opět dostal do zisku a jeho očištěný zisk na akcii vzrostl o 45 % v roce 2021 a o 25 % v roce 2022.
Adobe a Autodesk zaznamenaly stabilní růst po celou dobu pandemie, jelikož si své zákazníky dokázaly udržet pomocí předplatného. Obě společnosti také na začátku tohoto roku ukončily podnikání v Rusku.
Adobe čelí většímu útlumu než Autodesk
Ani jedna z těchto softwarových firem není zcela imunní vůči recesi, avšak mediální průmysl, který je hnací silou převážné části růstu společnosti Adobe, je pravděpodobně více vystaven makroekonomickým vlivům oproti Autodesku.
Proto Adobe v letošním roce počítá s větším poklesem. Adobe zaznamenala ve fiskálním roce 2021 nárůst příjmů o 23 %, ale letos očekává pouze 12% růst, neboť se potýká s cyklem sezónností, vyššími daněmi, nepříznivými směnnými kurzy a ztrátou tržeb v Rusku a Bělorusku.
Tržby společnosti Autodesk se ve fiskálním roce 2022 zvýšily o 16 % a v letošním roce očekává růst o 13 až 15 %, přestože čelí podobným makroekonomickým problémům (zejména v Rusku a Evropě) jako společnost Adobe. Za celý rok očekává nárůst upraveného zisku na akcii o 27 % až 31 %.
Valuace a finální verdikt
Adobe se obchoduje za 27násobek forwardových zisků a 10násobek letošních tržeb. Autodesk je o něco levnější, obchoduje se na 26násobku forwardového zisku a osminásobku letošních tržeb.
Obě akcie letos klesly o více než 30 %, ale Autodesk se nyní rozhodně jeví jako výhodnější než Adobe. Autodesk v minulosti rostl sice pomaleji než Adobe, ale v nejbližší době by mohl čelit nepříznivým makroekonomickým vlivům.
Společnost Adobe je stále solidní dlouhodobou investicí, ale její slabý výhled na zbytek roku a nedávné zvýšení ceny naznačují, že ji čekají temnější dny.
Leo Sun
The Motley Fool