Search
Close this search box.

Na kterou akcii vsadit: Adobe nebo Autodesk?  

Společnosti Adobe (ADBE 2,94 %) a Autodesk (ADSK 4,95 %) poskytují nezbytný software pro designéry a další odborníky v oblasti médií. Obě firmy v uplynulé dekádě uzamkly své uživatele do fixních předplatných tím, že svůj desktopový software přeměnily na cloudovou službu.  


Tato transformace proměnila Adobe a Autodesk ve dvě z nejodolnějších akcií na poli softwarových služeb (SaaS) na trhu. Za posledních 10 let vzrostly akcie společnosti Adobe o téměř 1 100 %, zatímco akcie společnosti Autodesk o více než 440 %. Nasdaq za stejné období vzrostl pouze o 290 %. 

Měli by však dnes investoři koupit některou z těchto akcií, neboť rostoucí úrokové sazby odrazují investory od technologického sektoru? V následujících odstavcích se podíváme na jejich základní rozdíly, a proč mohou být tyto společnosti solidní investicí.  


Rozdíly mezi Adobe a Autodesk 

Adobe generuje více než 70 % svých příjmů v oboru digitálních médií, které zahrnují služby pro kreativní tvorbu jako je Photoshop, Illustrator a Premiere Pro nebo v rámci cloudových dokumentů jako je Acrobat a Sign. Zbytek výnosů pochází z divize Digital Experience, která poskytuje marketingové a analytické služby zaměřené na podniky. 

Téměř tři čtvrtiny příjmů společnosti Autodesk tvoří její vlajková loď, tj. software AutoCAD sloužící pro navrhování výkresů a další služby v oblasti architektury, inženýrství a stavebnictví. Zbývající část tržeb pochází ze softwaru určený pro média a zábavní průmysl. 


Která firma roste rychleji? 

Společnost Adobe za posledních pět let rostla výrazně rychleji než Autodesk. Mezi fiskálními roky 2016 a 2021 (které skončily loni v prosinci) stouply roční tržby společnosti Adobe složenou roční mírou růstu o 22 % (zkr. CAGR). Její upravený zisk na akcii (EPS) se zvýšil o 33 %. 

Mezi fiskálními roky 2017 a 2022 (které skončily letos v lednu) vzrostly roční příjmy společnosti Autodesk o 17 %. Po několika letech ztrát se Autodesk v roce 2020 opět dostal do zisku a jeho očištěný zisk na akcii vzrostl o 45 % v roce 2021 a o 25 % v roce 2022.   

Adobe a Autodesk zaznamenaly stabilní růst po celou dobu pandemie, jelikož si své zákazníky dokázaly udržet pomocí předplatného. Obě společnosti také na začátku tohoto roku ukončily podnikání v Rusku. 


Adobe čelí většímu útlumu než Autodesk 

Ani jedna z těchto softwarových firem není zcela imunní vůči recesi, avšak mediální průmysl, který je hnací silou převážné části růstu společnosti Adobe, je pravděpodobně více vystaven makroekonomickým vlivům oproti Autodesku. 

Proto Adobe v letošním roce počítá s větším poklesem. Adobe zaznamenala ve fiskálním roce 2021 nárůst příjmů o 23 %, ale letos očekává pouze 12% růst, neboť se potýká s cyklem sezónností, vyššími daněmi, nepříznivými směnnými kurzy a ztrátou tržeb v Rusku a Bělorusku. 

Tržby společnosti Autodesk se ve fiskálním roce 2022 zvýšily o 16 % a v letošním roce očekává růst o 13 až 15 %, přestože čelí podobným makroekonomickým problémům (zejména v Rusku a Evropě) jako společnost Adobe. Za celý rok očekává nárůst upraveného zisku na akcii o 27 % až 31 %. 


Valuace a finální verdikt 

Adobe se obchoduje za 27násobek forwardových zisků a 10násobek letošních tržeb. Autodesk je o něco levnější, obchoduje se na 26násobku forwardového zisku a osminásobku letošních tržeb. 

Obě akcie letos klesly o více než 30 %, ale Autodesk se nyní rozhodně jeví jako výhodnější než Adobe. Autodesk v minulosti rostl sice pomaleji než Adobe, ale v nejbližší době by mohl čelit nepříznivým makroekonomickým vlivům.   

Společnost Adobe je stále solidní dlouhodobou investicí, ale její slabý výhled na zbytek roku a nedávné zvýšení ceny naznačují, že ji čekají temnější dny. 


Leo Sun  
The Motley Fool

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00