Nadnárodní korporace stále více spoléhají na data, která řídí obchodní rozhodnutí. Za poslední rok vygenerovaly Palantir i Snowflake doslova explozivní růst příjmů. Avšak hlubší analýza statistik a finančních profilů může signalizovat, který z těchto softwarových lídrů je lepší dlouhodobou investicí.
Vzhledem k tomu, že se svět stává digitálně propojenějším, jsou podniky více závislé na datech, které jim přinášejí hodnotu. Na druhou stranu společnosti jako Snowflake a Palantir Technologies upoutaly velkou pozornost Wall Streetu. Po silném výprodeji technologických akcií v posledních měsících minulého roku se však obě společnosti dokázaly zotavit.
Informace jsou novou ropou
Snowflake a Palantir poskytují služby, které se navzájem překrývají, jejichž cílem je řešit vesměs identické problémy. Obě společnosti totiž vytvářejí softwarové nástroje, které podnikům umožňují odvozovat poznatky založené na datech z různých systémů. Podle výzkumů institutu IDC bude do roku 2025 více než 80 % podnikových dat nestrukturovaných.
To znamená, že záznamy o zákaznících uložené v systému (CRM) nebo finanční data uložená v systému plánování podnikových zdrojů jsou odpojeny a vzájemně se neshodují. S tím, jak se svět stává propojenějším místem a data se stávají důležitým pilířem podniků, roste tak potřeba digitální transformace.
Velké korporace mají možnosti volby, pokud jde o ukládání a analýzu dat. Společnost Snowflake, která se zabývá daty, v září roku 2020 zaznamenala největší počáteční veřejnou nabídku (IPO) všech dob, a rovněž se stává lídrem v datové analytice.
Podle výsledků za třetí kvartál roku 2021 došlo k prudkému nárůstu poptávky, a to v několika klíčových ukazatelích výkonnosti. Za fiskální kvartál končící 31. října roku 2021 vykázala společnost Snowflake více než 5 400 zákazníků. Tržby navíc vzrostly o 110 % ročně na 334,4 milionů dolarů.
Snowflake ale není jedinou technologickou společností, která soupeří o první místo v oblasti Big Data. Společnost Palantir, která se rovněž zabývá analýzou dat, vstoupila na burzu v září roku 2020 poté, co strávila dvě dekády jako soukromá entita.
Vlajkovým produktem Palantiru je software Foundry, jehož účelem je fungovat jako spojovací vrstva mezi analytikou a operačními systémy. Přestože Palantir se nepotýká s úrovní trojciferného růstu tržeb jako Snowflake, jeho finanční výsledky za třetí kvartál roku 2021 naznačují hybný moment.
Palantir vykázal během třetího čtvrtletí (2021) tržby ve výši 392 milionů dolarů, což představuje 36 % meziroční růst. Ačkoli se Snowflake může jevit jako lepší investiční příležitost z hlediska růstu, investoři by však měli mít na paměti, že samotné výnosy při valuaci akcií nevystihují komplexní příběh.
Vydělat peníze stojí peníze
Navzdory působivému růstu příjmů, platí Snowflake relativně velkou cenu za to, aby získal své zákazníky. Během prvních devíti měsíců kalendářního roku 2021 utratil Snowflake 540,7 milionů dolarů na prodejní a marketingové náklady, což představuje 65 % celkových příjmů.
Výdaje na výzkum a vývoj představovaly 41 % celkových příjmů a zvýšily se o 139 % ročně. Přestože společnost Snowflake vygenerovala za prvních devět měsíců celkové příjmy ve výši 835,6 milionů dolarů, utratila více než 1 miliardu dolarů za provozní náklady.
Pojem obětování krátkodobých zisků investováním do podnikání, má jistě své opodstatnění. V případě Snowflake jsou však provozní ztráty výrazně vyšší ve srovnáním se stejným obdobím v předchozím roce.
Na druhou stranu Palantir přistupuje k získávání zákazníků jinak. Palantir totiž rozšiřuje a škáluje prodejní model tak, že přebírá náklady spojené se zkušebním provozem během fáze získávání zákazníků. V důsledku toho je prvotní akvizice zákazníků pro Palantir ztrátová.
Navenek se tento prodejní model může zdát nelogický a ztrátový. Avšak finanční profil společnosti Palantir jasně signalizuje, že tato prodejní strategie funguje. V souladu se svou prezentací pro investory za třetí kvartál roku 2021, Palantir škáluje své průměrné tržby na zákazníka, což podporuje expanzi marží.
Toto rozšíření marží se snižuje až na spodní hranici ve formě zvýšeného peněžního toku. Během prvních devíti měsíců roku 2021 činil provozní peněžní tok Palantiru ve výši 240,4 milionů dolarů ve srovnání se zápornými 278,3 miliony dolary v roce 2020.
Palantir nebo Snowflake?
Při hodnocení investice jsou důležité profily příjmů a výdajů. V případě Palantiru a Snowflake existuje ještě jedna metrika, které skutečně podtrhuje potenciální růst těchto dvou lídrů v oblasti datové analytiky. Podle čtvrtletních finančních údajů za 3. kvartál roku 2021 se závazky Snowflake týkající se plnění (RPO) zvýšily o 94 % na 1,8 miliardy dolarů.
Pro srovnání, RPO společnosti Palantir se zvýšil z 321,6 milionů dolarů na 873,9 milionů dolarů (září 2021), což představuje 170 % meziroční nárůst. RPO je tedy klíčovým ukazatelem výkonnosti, ohledně dynamiky podnikání. U podniků s opakujícími se příjmy, může tempo růstu budoucích příjmů sloužit jako cenný signál pro budoucí vyhlídky společnosti.
Přestože obě firmy nabízejí jedinečná řešení, zdá se, že prodejní strategie Palantiru vytvořila robustnější finanční profil pro jeho dlouhodobý úspěch. Vzhledem k tomu, že Palantir rozšiřuje marže, měl by být schopen reinvestovat tento příliv kapitálu do vývoje produktů.
Adam Spatacco
The Motley Fool