Search
Close this search box.

Mýtus, který Vás v důchodu může připravit o peníze

Během vašich pracovních let se vám může zdát, že odchod do důchodu je ještě daleko, ale přibližuje se mnohem rychleji, než si myslíte. O jakém mýtu je tedy řeč?  Kolik času Vám zbývá, než skutečně odejdete do důchodu?     

Pokud začínáte teprve rozjíždět vaši kariéru, pravděpodobně vám pracovní život zabere 30 až 40 let, než si budete moci dovolit odejít do důchodu. I když některým jedincům to může zabrat ještě déle. Vyčkávat na důchod ve skutečnosti může ztížit tento úkol splnit, protože v mladším věku nemáte tolik příjmů z investic, které by vám mohli pomoc generovat extra příjem.  

Řekněme, že se do 65 let snažíte ušetřit 1 milion dolarů. Pokud byste začali spořit a investovat ve 22 letech a průměrná roční návratnost by činila 7 %, stačilo by vám k dosažení cíle odkládat měsíčně 325 dolarů. Z toho spoření by činilo pouze 167 700 dolarů.  

Ale pokud byste začali spořit a investovat ve 32 letech, museli byste si nyní odkládat 676 dolarů měsíčně, což je více než dvojnásobek, abyste v 65 letech dosáhli částky 1 milionu dolarů. Opět za předpokladu, že průměrná roční návratnost z investic by činila 7 %. V tomto scénáři by činily vaše příspěvky na spoření ve výši 267 696 dolarů. To je téměř o 100 000 dolarů více, než kdybyste začali spořit o 10 let dříve.  

Proto je velmi důležité začít se spořením na důchod co nejdříve, a pokračovat tak v pravidelném investování. Ze začátku to nebude vypadat, že by pár stovek dolarů měsíčně dělalo nějaký významný rozdíl. Ale je důležité si pamatovat, že investované peníze se časem zhodnocují, takže jejich současná nominální hodnota, není zas taková, jaká bude v budoucnu.   Co se ale stane, když budete odkládat spoření a investování?  

Ve výše uvedeném příkladu, jsme si ukázali, jaké jsou rozdíly v tom, když se začne spořit a investovat ve 22 a 32 letech. Obecně platí, že čím dřív, tím lépe. Ale nezoufejte, naděje tu ještě je.  

Na Váš důchod si lze stále odkládat a pravidelně investovat, i když pravděpodobně si budete muset každý měsíc odkládat větší množství peněz, než kdybyste začali spořit dříve. Jednou z možností, jak urychlit akumulaci finančních prostředků, je maximalizace příspěvků do vašeho penzijního fondu, a využít tak státní příspěvky. Druhou možností je zvolit agresivnější investiční instrumenty, které sice mají vyšší riziko, ale za to větší potenciál výnosů.    

Pokud to nestihnete, možná byste měli zvážit odložení odchodu do důchodu. Nic se ale neděje. Díky tomu získáte delší čas na spoření a investování. Pokud si ale nemůžete dovolit odkládat úspory, nemusíte odkládat hned teď. Pamatujte však, že každá koruna, kterou dnes ušetříte, může mít za několik let hodnotu stovek nebo statisíce korun.   

Pokud je to možné, nastavte si automatizaci příspěvků či investic a udělejte si z toho finanční návyk, abyste tak ze svých úspor mohli vytěžit maximum.  


Kailey Hagen
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00