Search
Close this search box.

Vyplatí se pronajímat bydlení studentům?

Možná si pamatujete období, kdy jste jako vysokoškolák brouzdali po internetu či dokonce jste vyjeli na obhlídku kolem města, abyste tak našli váš vysněný byt. Nyní ve vašem pozdějším věku vás možná napadá, že byste mohli vlastnit bydlení a pronajímat ho vysokoškolákům. Skutečně se vyplatí tento investiční nápad?  


Pokud nemáte zkušenosti s pronajímáním bytu, pravděpodobně začnete tím, že do detailu zvážíte klady a zápory, abyste tak předešli případným úskalím. Jste-li definitivně rozhodnuti, že chcete vlastnit nemovitost, dalším krokem je prozkoumat specifické problémy, se kterými se pronajímatelé studentského bydlení potýkají. Pojďme společně prozkoumat rizika a potenciální odměny tohoto investičního nápadu.  Důkladně prověřujte nájemníky  

Udělejte vše proto, abyste si jako pronajímatel zajistili spolehlivého a zodpovědného nájemníka. Pokud si nedáte dostatečný pozor, můžete narazit na nájemníky, kteří nebudou platit včas nájemné nebo mohou dokonce poškodit váš byt.   

Reference jsou důležitou součástí u procesu prověřování nájemníků. Ale u mladých vysokoškoláků je to problém, jelikož nemají za sebou bohatou historii nájmů. Jak lze tedy prověřit důkladně nájemce, který nemá referenci?  

Jako pronajímatel máte právo oslovit právníka, který může legálně prověřit serióznost nájemce (v našem případě studenta) a zkontrolovat tak jeho pracovní historii, trestný rejstřík, popřípadě zda nemá dluhy.  

A pokud byste chtěli absolutní jistotu, můžete si vyžádat o písemný přepis známek ze školy, kde se student aktuálně vzdělává. Na základě těchto informací lze usoudit, zda se jedná o zodpovědného studenta, který je motivován studium dokončit.  Seznamte se s rodiči  

Nebylo by na škodu seznámit se s jejich rodiči, kteří jim pravděpodobně platí nájmy. Udržovat s nimi dobrý vztah je dobrou strategií, jak mít mladé nájemce pod drobnohledem. Kontakt na jejich rodiče si můžete vyžádat přímo od nich nebo můžete dokonce nechat jejich rodiče, aby podepsali nájemní smlouvu.   

Většina mladých lidí nemá u sebe dostatek peněz, a v případě poškození vašeho bydlení, nemůžete na ně vystavit zástavní právo. Tím, že nájemní smlouvu podepíší jejich rodiče umožňuje pronajímateli podat žalobu proti jmenované straně, ve které lze zajistit rozsudek v případě poškození majetku.  Mějte dostatečné krytí na případné škody 

Vašim primárním cílem by měla být prevence vůči potenciálním škodám. I přesto, že jste důkladně prověřili vaše budoucí nájemníky, nemůže zaručit to, že vše půjde podle plánu. Proto se připravte i na ty nejhorší scénáře.  

Nejhorší noční můrou pro všechny pronajímatele jsou především škody na majetku, a proto je důležité mít nájemní smlouvu, která vás ochrání, pokud dojde k významným škodám.  

Především by nájemní smlouva měla mít stanovenou výši zálohy, která dostatečně pokryje případné škody, a zároveň byste měli mít u sebe nouzový fond pro případ mimořádných událostí.     

Odpovědný nájemce by vás měl průběžně informovat a problémech, aby se včas řešila údržba a opravy, než se stanou většími a nákladnějšími. Vašim nájemníkům byste měli také poskytnout kontaktní čísla, která budou potřebovat pro řešení jakýchkoliv problémů v oblasti sanitárních, vytápěcích nebo elektrických zařízení.  

Riziko pronájmu vysokoškolským studentům můžete zmírnit tak, že si od nich vyžádáte pojištění. Pojištění nájemců kryje pojistníka v případě soudního řízení, a může proto poskytnout pronajímateli mimořádnou ochranu před náhodným poškozením či zraněním.  Vyplatí se vlastnit byt a pronajímat ho studentům?  

Ve vysokoškolských městech jsou nájemní byty často nedostatkovým zbožím. To znamená, že pokud se stanete vlastníkem studentského bytu ve městě, kde víte, že je tam hodně studentů, máte velkou šanci sehnat potencionální zájemce. S pečlivým plánováním by tento investiční nápad mohl být velmi výdělečný.   


Nell McPherson  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00