Search
Close this search box.

Musk provádá desetinu podílu v Tesle. Akcie klesají

Musk vyhlásil během uplynulého víkendu neobvyklé referendum. Na Twitteru nechal hlasovat, zda má, či nemá prodat deset procent svého podílu v automobilce Tesla, kterou sám založil. Uživatelé řekli „prodej to“.


„V poslední době se hodně řeší vyhýbání se placení daní z nerealizovaných zisků, takže navrhuji, že prodám 10 procent svého podílu v Tesle,“ napsal Elon Musk v sobotu večer středoevropského času na Twitter. Post doprovodil Musk anketou, v níž uživatelé mohli hlasovat, zda to má učinit, či nikoli. Na „referendum“ bylo vyčleněno 24 hodin.

Výsledek? 57,9 procenta z více než 3,5 milionu hlasujících se vyslovilo pro prodej. Elon Musk v dalších komentářích slíbil, že se výsledkem skutečně bude řídit. Pokud své slovo dodrží, měl by v nejbližších dnech prodat přibližně 17 milionů akcií Tesly, jejichž tržní hodnota dosahuje kolem 21 miliard dolarů. Podle Muska je to jediná možnost, jak by měl takovou daň zaplatit. Tvrdí totiž, že mu z Tesly žádný jiný příjem neplyne.

Nejbohatší člověk planety reagoval na debatu, která se v nedávné minulosti rozproudila mezi některými členy americké demokratické strany. Prý by miliardáři měli začít platit daně ze svého majetku, respektive z toho, že se hodnota jejich firem na burzách zvyšuje, a oni tak stále více bohatnou.

A trhy na reakci nedaly dlouho čekat. Hned v pondělí ráno akcie Tesly začaly oslabovat. Jejich pokles se nejprve projevil na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, kde je Tesla rovněž obchodována. Zpočátku ztrácela kolem osmi procent, nakonec uzavřela o 3,43 procenta pod páteční úrovní.

V New Yorku se obchodování vyvíjelo podobně. Ukázalo se, že někteří investoři využili příležitost k dokoupení akcií Tesly za výhodnější cenu. Ta se dostala na úrovně před 4. listopadem letošního roku. Zdá se tedy, že Musk a jeho vrtochy na hodnotu Tesly nemají příliš velký vliv.


Patnaik, Ranganathan,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00