Především restriktivní měnová politika v zemích s rozvíjející se ekonomikou bude faktorem posílení jejich měn. A podle většiny analytiků, kteří se zúčastnili průzkumu agentury Reuters, si tyto měny své zisky udrží i v příštím roce. Jedná se především o thajský baht, jihoafrický rand nebo indickou rupii.
Čínský jüan by měl v příštích šesti měsících zpevnit vůči americkému dolaru asi o 3,5 procenta. A to navzdory nedávnému snížení úrokových sazeb ze strany čínské centrální banky.
Také měny latinskoamerických zemí by měly vůči dolaru spíše zpevňovat. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který koncem června provedla agentura Reuters mezi více než padesátkou investorů, analytiků a měnových stratégů investičních společností obchodujících na Wall Street.
Mezi nejčastěji zmiňovanými měnami, které si mají udržet své zisky i v příštím roce, se ocitly thajský baht, indická rupie nebo jihoafrický rand.
Odhady vývoje měn rozvíjejících se ekonomik vyplývají mimo jiné z přesvědčení, že Federální rezervní systém (americká centrální banka) již brzy ukončí svůj cyklus zvyšování úrokových sazeb.
Tím se prakticky vyčerpá prostor pro posilování dolaru.
Centrální banky rozvíjejících se ekonomik totiž pravděpodobně ještě sazby zvyšovat budou, případně až s určitým zpožděním zahájí proces snižování sazeb. Vše totiž bude záviset na vývoji inflace. Ta zatím ustupuje v USA i eurozóně a některých dalších zemích, které sice neplatí eurem, ale jsou součástí Evropské unie.
Některé centrální banky ale zůstávají obezřetné a aktuální pokles inflace nepřeceňují. I proto se dá rozsáhlejší pokles úrokových sazeb očekávat spíše až v příštím, možná přespříštím roce.
Zdroj: Ndaba – Reuters