Search
Close this search box.

Podílník Airbnb, Uberu či Spotify míří na burzu. Hodnota společnosti TPG dosáhne 10 miliard dolarů

Texsas Pacific Group neboli TPG je americká investiční společnost, která spravuje aktiva v hodnotě kolem 109 miliard dolarů. Nyní Komisi pro cenné papíry požádala o povolení ke vstupu na newyorskou burzu.


Jde o jednoho z posledních investičních gigantů, který ještě není veřejně obchodovatelný na žádné akciové burze. Společnost TPG však hodlá tento svůj nedostatek odstranit a požádala americkou Komisi pro cenné papíry o povolení ke vstup na newyorskou burzu.

Společnost TPG v úterý oznámila, že chce během své primární veřejné nabídky (IPO) nabídnout investorům 28,3 milionu kusů akcií za cenu mezi 28 a 31 dolary. To by znamenalo výnos kolem 850 milionů dolarů, které by současní akcionáři TPG získali. Celková tržní hodnota společnosti TPG by se v takovém případě mohla vyšplhat až k deseti miliardám dolarů.

Společnost Texas Pacific Group byla založena v roce 1992 Davidem Bondermanem a Jimem Coulterem. Svou první investici učinila o rok později, když koupila podíl v letecké společnosti Continental Airlines. V současné době TPG spravuje majetek v hodnotě kolem 109 miliard dolarů.

Své investice má rozprostřeny do řady firem z různých sektorů. A to od maloobchodu až po zdravotnictví. Určité majetkové podíly vlastní také ve známých technologických start-upech jako Uber či Spotify, investovala také do ubytovací platformy Airbnb.

Hlavními upisovateli akcií během primární veřejné nabídky budou investiční banky JP Morgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo Bank of America. Termín vstupu TPG na burzu zatím není blíže specifikován. Jakmile ale k němu dojde, bude společnost obchodována v rámci technologického segmentu Nasdaq a pod symbolem TPG.


Podder, Saini, Reuters
Leach, Tse, Maloney, Bloomberg


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00