Search
Close this search box.

Mastercard umožní zákazníkům zaplatit u pokladen pouhým mávnutím ruky 

Jako kdyby biometrické platby nebyly už tak dost kontroverzní, tento způsob platby po vás bude chtít, abyste zamávali před pokladnou. Společnost Mastercard v úterý spustila zkušební platební program, který zákazníkům umožňuje platit v obchodech předložením dlaně nebo obličeje. 


Pilotní projekt „Wave to Pay“ bude tento týden spuštěn v pěti brazilských supermarketech provozovaných řetězcem St Marche se sídlem v São Paulu.  

Díky softwaru pro rozpoznávání obličeje od japonské společnosti NEC, brazilské Payface a kalifornské platformy PopID vyžaduje tato služba od zákazníků dobrovolnou registraci, nicméně zasahuje do nově rozvíjejícího odvětví, které je plné pochybností o regulaci a právech spotřebitelů.   



Facebook, Microsoft a spory se zákonem 

Podle agentury Juniper Research vzroste do roku 2025 počet uživatelů využívajících technologii rozpoznávání obličeje k placení na 1,4 miliardy, což je více než dvojnásobek oproti 671 milionům v roce 2020. Zároveň se zavádění biometrických plateb setkalo se značným odstupem.  

Američtí senátoři Cassidy, Klobucharová a Ossoff loni na podzim vyzvali Amazon, aby zveřejnil, jak nakládá s osobními údaji shromážděnými prostřednictvím svého platebního systému Amazon One využívajícího otisk dlaně. Služba byla v loňském roce spuštěna v desítce kamenných prodejen Amazon Go a firma ji plánuje rozšířit i do provozoven Whole Foods.  

V minulém roce Facebook ukončil provoz svého systému rozpoznávání obličejů, který obsahoval údaje o 1 miliardě uživatelů, s odůvodněním nejistých právních regulací.  

V roce 2020 populární sociální síť vyplatila 650 milionů dolarů více než 1,4 milionu obyvatel státu Illinois kvůli tvrzení, že porušila státní zákony o ochraně osobních údajů, když shromažďovala biometrické údaje, aniž by se lidí předem zeptala na jejich souhlas. 

Dokonce i technologický gigant Microsoft v roce 2019 vyřadil z provozu vlastní databázi rozpoznávání obličejů, která obsahovala 10 milionů snímků přibližně 100 000 lidí.  



Spotřebitelé biometrii zbožňují, ale přetrvává skepse 

„Všechny provedené průzkumy nám potvrdily, že spotřebitelé biometrické technologie zbožňují,“ uvedl pro CNBC Ajay Bhalla, prezident pro oblast kybernetiky a zpravodajství ve společnosti Mastercard. 

Přestože technologii rozpoznávání obličeje využilo v loňském roce v Číně více než 495 milionů lidí, což je zhruba třetina populace, studie provedená agenturou Nielsen Norman Group odhalila, že ti, kteří ji využívají, jsou stále skeptičtí, pokud jde o bezpečnost. 

V říjnu minulého roku přijal Evropský parlament nezávazně usnesení, v němž podpořil zákaz vytváření soukromých databází pro rozpoznávání obličejů.  


The Upside Down  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05

Nadcházející webinář:

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00