Search
Close this search box.

McDonald’s balí své Big Macy a opouští Rusko

Tento týden je tomu 21 let, co Mick Jones z punkových inovátorů The Clash položil otázku, kterou si klade každá společnost: Mám zůstat, nebo odejít?“ 


Desítky firem na tuto otázku odpověděly rozhodným „Odejít“ a v rámci gesta solidarity s Ukrajinou se z Ruska stáhly. Ti, kteří zůstávají, jsou nyní zařazeni na seznam „kdo s koho“, z něhož bylo v úterý rychle vyškrtnuto jméno McDonald’s.  Ekonomické sankce a její dopady na Rusko 


Rusové v současné době nemají spoustu věcí, včetně obchodních domů Prada, nových modelů vozů Rolls Royce a Toyota, Netflixu, TikToku či nových produktů od Applu. Bezprecedentní ekonomické sankce ze strany vlád, finančních institucí a korporací společně ochromily ruskou měnu a vykolejily její ekonomiku jako trest za bezprostřední invazi na Ukrajinu.  

Jedno euro má nyní hodnotu asi 150 rublů, týden před invazí to bylo zhruba 90 rublů, a podle JPMorgan Chase se ruská ekonomika letos propadne o 7 %. Nicméně některé společnosti navzdory kontroverzím v Rusku setrvaly. Výzkumníci pod vedením profesora ekonomie na Yaleově univerzitě Jeffreyho Sonnenfelda však zveřejnili jejich jména a jedna z velkých společností v úterý ustoupila.  McDonald’s se stahuje. Pár statečných zůstává 


Podle Sonnenfelda byl McDonald’s „křiklavou anomálií“, neboť až do úterý zůstával v Rusku otevřený, ale po všeobecném odsouzení tento gigant rychlého občerstvení dočasně uzavřel svých 847 restaurací v Rusku.  

Coca-Cola se v úterý rovněž stáhla z trhu, zatímco konkurenční společnost Pepsi ukončila jen část své činnosti. Výrobci potravin jako je Nestlé, Kellogg a Kraft Heinz nebo japonský maloobchodní řetězec Uniqlo patří mezi zbývající velké firmy, které se zdržely účasti. 

Společnost McDonald’s byla v odvětví rychlého občerstvení specifická tím, že vlastní 85 % všech ruských restaurací, což znamená, že jejich uzavření bylo snazší než v případě řetězců, které své provozovny poskytují na základě franšízy externím provozovatelům.  

Do této skupiny patří Papa John’s, KFC a Pizza Hut, které mají mnohem menší vliv na to, co zůstane otevřeno pod jejich jménem – ačkoli Starbucks, jehož ruské franšízy většinou provozuje kuvajtská Alshaya Group, dokázal v úterý pozastavit provoz ve svých 130 pobočkách.   


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00