Search
Close this search box.

2 důvody, proč se investoři zajímají o firmu Pinduoduo. Které to jsou?  

Rok 2022 byl pro čínské firmy náročný, zejména pro ty, které jsou kótované na amerických burzách. Hrozící vyřazení z burzovního seznamu, komplikované geopolitické klima a tvrdé zásahy ze strany čínských regulačních orgánů způsobily to, že čínské akcie v uplynulých měsících oslabily. 


Pinduoduo (PDD 1,08 %), přední čínská společnost působící v oblasti e-commerce, se však tomuto tlaku postavila, neboť její akcie od začátku roku posílily o téměř 25 %. Tento mimořádný výkon byl zřejmě zapříčiněn dvěma faktory, na které se podrobně podíváme v následujících odstavcích.  


Pinduoduo podává slušné výkony 

Společnost Pinduoduo byla v čínském sektoru e-commerce nováčkem. Byla založena v roce 2015 a velmi rychle se stala druhou největší firmou v oblasti e-commerce v Číně. K 31. března zaznamenala 882 milionů aktivních uživatelů. 

Společnost za necelých sedm let dosáhla nárůstu čtvrtletních tržeb z nuly na 31,4 miliardy jüanů (4,7 miliardy dolarů). Ve druhém kvartále se tržby meziročně zvýšily o 36 %. Bez zahrnutí prodejů výrobků vzrostly tržby ještě více, a to o 49 %. To je překvapivý výsledek, když uvážíme, že Alibaba vykázala stejné tržby, zatímco JD.com v posledním čtvrtletí zvýšil tržby jen o 5 %. 

Pinduoduo v tomto čtvrtletí kromě růstu svého obratu rovněž zlepšila svou ziskovost, neboť provozní zisk vzrostl o 335 % na 8,7 miliardy jüanů (1,3 miliardy USD). K růstu hospodářského výsledku přispěla i vyšší marže. 

Nejnovější výsledky ujišťují investory, že se jedná o významného hráče na čínském trhu s e-commerce, který si své postavení dokáže udržet. Zároveň se tím zmenšují případné obavy, že by generální ředitel Chen Lei mohl po převzetí vedoucí funkce v červenci 2020 dosáhnout požadovaných výsledků. Chen zatím odvedl za poslední dva roky slušnou práci při škálování obchodních aktivit společnosti Pinduoduo. 


USA a Čína podepisují dohodu o provádění auditu 

V minulosti bylo pro americké regulační orgány obtížné získat přístup ke kompletním informacím o auditu čínských společností kótovaných na burze v USA.  

K vyřešení tohoto problému přijaly Spojené státy v roce 2020 zákon o odpovědnosti zahraničních společností, který nutí Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) přijímat přísná opatření, například vyřazení z burzy vůči společnostem, které tento zákon nedodržují. Investoři z pochopitelných důvodů zcela opustili čínské akcie, které byly kótovány na americké burze. 

Čínská komise pro regulaci cenných papírů a americká komise pro dohled nad účetnictvím veřejných společností uzavřely 26. srpna přelomovou dohodu o spolupráci v oblasti kontroly auditorských dokumentů, která americkým regulačním orgánům umožňuje provádět audity u čínských společností kótovaných na burze v USA. 

Tato dohoda je významným krokem vpřed, neboť signalizuje, že obě strany jsou ochotny spolupracovat. Pro investory tento vývoj představuje výrazné snížení rizika v rámci vyřazení z burzy, jemuž musí postižené společnosti čelit, což může vést k opětovnému přecenění čínských akcií. 

Pinduoduo, přední platforma e-commerce v Číně, byla totiž přirozenou alternativou pro řadu manažerů investičních fondů, kteří chtěli získat expozici v tomto sektoru v zahraničí. Avšak rostoucí rizika spojená s investicemi do čínských firem, především za poslední dva roky, způsobila, že se americkým správcům investičních fondů přestalo líbit investování do čínských akciových titulů.  

Pokud tato dohoda obstojí, mohou správci fondů opět hledat příležitosti mezi čínskými společnostmi, a to včetně firmy Pinduoduo. Přesto by investoři neměli být z tohoto nedávného vývoje příliš nadšeni. Současná dohoda je začátkem zdlouhavé součinnosti regulačních orgánů obou stran v oblasti kontroly a řízení. 

Aby však tento vztah fungoval dlouhodobě, musí čínská vláda nejprve dodržet svůj slib. Investoři se brzy přesvědčí o postoji čínské vlády, až američtí činitelé provedou v polovině září v Hongkongu první inspekci. Do té doby bude pro investory bezpečnější sledovat vývoj zpovzdálí. 


Lawrence Nga  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00