Search
Close this search box.

Má automobilka Rivian šanci stát se další Teslou? 

Společnost Rivian Automotive (RIVN 2,71 %), jejíž hodnota kdysi přesahovala 140 miliard dolarů, zažila strmý pád. Nyní je více než 80 % pod svým historickým maximem a každý, kdo nakoupil akcie na vrcholu, je výrazně v mínusu.  


I přesto, že to pro některé investory mohla být poučná zkušenost, akcie by se mohly přibližovat k atraktivnímu vstupnímu bodu. Na samém začátku svého působení na burze si investoři slibovali od Rivianu další Teslu (TSLA 4,88 %), ale brzy se potýkali se ztrátou. 

Podobně krutý pád, jako byl ten předchozí, zažila Tesla, a to několikrát po sobě o více než 50 %. Je tato naděje skutečně ztracena? 



Odlišná zákaznická základna 

Rivian nabízí veřejnosti dva modely: R1T (nákladní automobil) a R1S (SUV). Ceny těchto vozů začínají na 67 500 USD (R1T) a 72 500 USD (R1S), ale s některými doplňky se mohou rychle vyšplhat až na téměř 100 000 USD. 

Na druhé straně dva nejlevnější modely Tesly, 3 a Y, začínají na 46 990, resp. 62 990 dolarech. Ty jsou určeny pro různé finanční kategorie, tudíž oba výrobci elektromobilů nemusí být nejvhodnějším srovnáním. 

Kromě toho se Rivian zaměřuje na výrobu vozidel, která zaujmou spíše dobrodruhy než běžného zákazníka z maloměsta. Vzhledem k tomu, že se Rivian zaměřuje na odvětví, do kterého dosud žádná společnost zabývající se výrobou elektromobilů nepronikla, získává v tomto průmyslu solidní pozici.   

Tesla učinila něco podobného se svým prvním modelem Roadster, který byl zaměřen výhradně na výkon. Tesla začala s jednou nákladnou specializací a poté se rozrostla do dalších oblastí. Zdá se, že Rivian se řídí stejným postupem, jelikož má v plánu vypustit na trh další modely. 

Generální ředitel R.J. Scaringe plánuje do roku 2025 uvést na trh dalších šest modelů. Ačkoli nikdo mimo společnost Rivian netuší, o jaký typ modelů půjde, může se jednat o levnější verze nebo může společnost vstoupit do zcela jiného segmentu. 

Rivian vyrábí též elektrické dodávky a Amazon si již od něj objednal 100 000 těchto vozů. Jedná se o další segment, na který se zatím žádný výrobce nevydal, což může společnosti Rivian přinést další výhodu jako prvnímu hráči v této mezeře na trhu. 

Pokud se Amazonu jeho dodávky budou zamlouvat, ostatní doručovatelské firmy, jako jsou UPS a FedEx, je mohou následovat a zakoupit elektrické doručovací dodávky dříve, než se na trh dostanou jiní rivalové. 



Obdobné finanční údaje 

Společnost Rivian byla založena v roce 2009 a trvalo ji 12 let, než vyrobila svá první vozidla. Tesla začala vyrábět v roce 2003 a vozy dodala v roce 2008, tedy o pouhých pět let později. Tesla sice předběhla Rivian se svým prvním sériovým vozem, ale obě firmy měly v raných fázích podobné problémy: špatné finanční výsledky. 

Ve své první zprávě jako veřejná společnost ve druhém kvartálu roku 2011 Tesla vykázala tržby ve výši 58 milionů dolarů a čistou ztrátu 59 milionů dolarů. Rivian ve své výroční zprávě za první kvartál roku 2022 tuto hodnotu překonal, když dosáhl příjmů ve výši 95 milionů dolarů a ztráty 1,6 miliardy dolarů

To však není férové srovnání, neboť Tesla během svého prvního zveřejněného čtvrtletí vyráběla tři roky, zatímco Rivian měl jen něco málo přes dvě výrobní čtvrtletí. Podstatný rozdíl mezi nimi byl v jejich účetních rozvahách. 

S více než 90 000 objednávkami na modelovou řadu R1 a 100 000 objednávkami na elektrické dodávky má Rivian početnou zákaznickou základnu, která na jeho produkty teprve čeká. Tyto objednávky samy o sobě zajistí externím investorům důvod vlastnit akcie bez ohledu na to, co se aktuálně děje s jejich cenou.  

Vzhledem k tomu, že Rivian potvrdil svůj plán na výrobu 25 000 vozů v roce 2022, měl by snížit své ztráty za předpokladu, že nedojde k výraznému zvýšení nákladů, což by společnosti poskytlo více času na provoz se současnou zásobou hotovosti. 

Rivian se řídí návodem od Tesly, i když s jiným okruhem zájemců. Zda dokáže realizovat a rozvíjet své výrobní kapacity tak, aby se vyrovnal společnosti Tesla, je zcela jiné téma.  

Pokud Rivian zůstane ve své branži, tj. elektromobily pro dobrodruhy, a nerozšíří svou nabídku o levnější modely, je velmi nepravděpodobné, že by Rivian našel dostatečně široké publikum, které by se vyrovnalo zákaznické základně Tesly. 


Keithen Drury 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00