Search
Close this search box.

Kryptoměny: Odrazí se v únoru zpět směrem nahoru?

Pětice největších kryptoměn se minulý měsíc propadly mezi 17 % a 41 %, což je mnohem horší než 5 % pokles u akciového indexu S&P 500. Bitcoin v porovnání s ostatními kryptoměnami si vedl relativně lépe. Přinese únor pro krypto investory pozitivnější zprávy?  


Skutečnost je taková, že rok 2022 nezačal pro krypto investory zrovna růžově. Většina kryptoměn, a to včetně jejich nejpopulárnějších odnoží, zaznamenaly v lednu dvouciferný procentuální propady. Pět největších kryptoměn dle tržní kapitalizace zaznamenaly průměrný pokles až o 26 %:   


 • Bitcoin klesl o 17 %  
 • Ethereum kleslo o 27 %  
 • Binance Coin se propadl o 27 % 
 • Cardano kleslo o 20 % 
 • Solana klesla o 41 %  Ze statistik se dá lehce vyčíst, že leden byl pro většina investory velmi drsný. Rovněž akcie začaly klesat, když index S&P 500 utrpěl 5 % propad. Dluhopisy též nejsou zrovna žhavou investiční příležitostí, jelikož se pravděpodobně budou navyšovat úrokové sazby.      

Dokonce i hotovost (bankovky) ztrácí postupně svoji hodnotu kvůli rostoucí inflační míře. Ale trh s kryptoměnami dostal tvrdou ránu, v porovnání ostatními třídy aktiv dopadl snad nejhůře. Vypadá to, že začátek roku nenabízí mnoho možností, kde bezpečně uložit investice. Máme ale před sebou nový měsíc, a nyní se společně podíváme na to, zda bude více optimističtější.  Leden je bledý, únor bude snad lepší  

Pravděpodobně není žádným překvapením, že se v lednu Bitcoin dokázal držet lépe než jeho rivalové. Stejný způsob myšlení tzv. “útěk ke kvalitě”, který jsme v minulým roce mohli vidět při lednovém výprodeji u růstových akcií věhlasných jmen, kterým se dařilo podstatně lépe než jeho menším soupeřům.  

Ethereum zaznamenalo něco, co se v podstatě stalo jen jednou při jeho uvedení v roce 2015: Jeho hodnota se během prvního měsíce nového roku snížila. Pokud vlastníte tokeny Etherea, jistě jste mohli zaznamenat, že leden bývá většinou výnosným obdobím. Tentokrát tomu tak rozhodně není.   


Zde jsou statistiky, jak si Ethereum v lednu vedlo v jednotlivých letech:  


 • Leden 2016: nárůst o 148 %    
 • Leden 2017: nárůst o 35 % 
 • Leden 2018: nárůst o 48 % 
 • Leden 2019: pokles o 20 % 
 • Leden 2020: nárůst o 39 % 
 • Leden 2021: nárůst o 78 % 
 • Leden 2022: pokles o 27 % Binance Coin vtrhl na scénu v roce 2021. Začal na deváté příčce jako jedna z nejcennějších kryptoměn, aby si na konci roku mohl obhájit bronzovou pozici. Avšak ani tento token na populární burze Binance nedokázal uniknout sestupnému trendu na trhu kryptoměn.   

Minulý měsíc kryptoměna Cardano dokázala předběhnout Solanu v rámci tržní kapitalizace, ale toto relativní vítězství je pouze výkřikem do tmy, jelikož Cardano se rovněž propadlo o 20 %.  

V poslední době se Cardano a Solana staly populárními kryptoměnami, kvůli nedávné aktualizaci ohledně řešení efektivnějších transakcí. Solana se za poslední rok s jejím 23násobným růstem stala jasným favoritem mezi krypto investory, ale také dopadla nejhůře z pěti největších kryptoměn, neboť minulý měsíc se propadla až o 41 %.  

Únor by měl být dle predikcí lepším měsícem, a to nejen proto, že nebude těžké překonat lednový ponurý výkon. Skutečnou výzvou bude však přimět investory, aby se vrátili na trh s kryptoměnami, jelikož leden odpudil spoustu z nich. Říká se, že kryptoměny fungují jako účinné zajištění proti akciovému trhu, ale minulý měsíc jsme ztěží mohli zaregistrovat toto chování, neboť obě třídy aktiv klesaly.   

Krypto, jako lék proti inflaci, bohužel neobstál. Hotovost, kterou pravděpodobně držíte ve vaší peněžence též znehodnocuje, vzhledem k tomu, že se míra inflace neustále zrychluje, a 17 % až 41 % propady u pěti největších kryptoměn také není zrovna největší výhrou. Nezbývá než doufat v lepší zítřky. Naštěstí únor naznačuje signály hybnosti, které by mohly rozhýbat vzestupný trend u kryptoměn.      


Rick Munarriz  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00