Meta Platforms (NASDAQ: FB), gigant sociálních médií dříve známý jako Facebook, je od svého veřejného debutu v roce 2012 firmou, která vyvolává řadu rozporů. Máme se čeho obávat?
Býčí sentiment si vychvaluje silný růst reklamního segmentu a rozvoj rodiny aplikací (Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp), které oslovují miliardy uživatelů po celém světě. Medvědí protistrana se však domnívá, že její závislost na cílené reklamě je neudržitelná a že platformy podporují šíření nenávistných projevů, dezinformací a falešných zpráv, které mají negativní přínos pro společnost.
Medvědí tendence mají momentálně převahu. Cena akcií skupiny Meta se od začátku roku propadla o téměř 40 %, přičemž většina tohoto prudkého poklesu nastala po neuspokojivé zprávě o výsledcích za čtvrtý kvartál, která byla zveřejněna na začátku února a v níž byl poprvé zaznamenán postupný pokles denních aktivních uživatelů na Facebooku.
Meta přičítá své potíže aktualizaci ochrany soukromí v systému iOS od Applu (NASDAQ: AAPL), která uživatelům umožnila odhlásit se od cílených reklam, a konkurenci ze strany TikToku od společnosti ByteDance. Aby si tak udržela konkurenceschopnost, uvedla, že zvýší výdaje na nový kratší videoobsah a napumpuje více finančních prostředků do své divize Reality Labs, která již v roce 2021 vykázala provozní ztrátu ve výši 10,2 miliardy dolarů.
Tato kombinace zpomalujícího se růstu a rostoucích nákladů býky vyděsila, ale akcie Mety za posledních pět let posílily o více než 50 %. Odrazí se akcie a dosáhnou v příštích pěti letech nových vrcholů?
Velké naděje pro metaverse
Facebook se v loňském roce přejmenoval na Meta, aby zdůraznil své zaměření na technologii „metaverse“, která smazává hranice mezi fyzickým a digitálním světem, a to prostřednictvím zařízení pro augmentovanou a virtuální realitu.
Nejnovější headset pro virtuální realitu od společnosti Meta, tzv. headset Quest 2, je v současnosti nejprodávanějším zařízením svého druhu. Podle odhadů IDC dodala Meta v roce 2021 téměř 9 milionů headsetů typu Quest 2, což představuje 78 % celého trhu s virtuální realitou.
Horizon Worlds, virtuální prostředí od Mety, které umožňuje uživatelům služby Quest vzájemnou interakci, dosáhlo v únoru letošního roku údajně 300 000 aktivních uživatelů měsíčně, což představuje desetinásobný nárůst oproti prosinci loňského roku.
Rovněž hostuje přibližně 10 000 virtuálních světů. V porovnání s 3,59 miliardami lidí, kteří každý měsíc používají jednu ze čtyř hlavních aplikací, je to sice zanedbatelné číslo, ale představuje to solidní oporu na rozvíjejícím se trhu s metaverse.
Pokud jde o trh rozšířené reality, Meta uvedla na trh chytré brýle Ray-Ban Stories, které uživatelům umožňují snadno pořizovat fotografie a videa pro jejich stories na Facebooku a Instagramu.
Meta již tuto platformu monetizuje tím, že si účtuje téměř 50% podíl z každé hry, zážitku a digitálního aktiva prodaného v rámci svého metaverse. Meta plánuje pokračovat v prodeji levných hardwarových zařízení, aby tak přilákala více uživatelů na svou platformu. Tato strategie by mohla postupně snížit její závislost na jejím klíčovém podnikání v oblasti reklamy.
Krátká videa a sociální nákupy
Během konferenčního rozhovoru vyzdvihl Zuckerberg funkci krátkých videí podobnou službě TikTok, kterou v únoru celosvětově spustil, jako jednu z „hlavních investičních priorit pro rok 2022“.
Zuckerberg uvedl, že Reels je zatím nejrychleji rostoucím formátem obsahu a již nyní nejvíce přispívá k růstu angažovanosti na Instagramu. Poznamenal, že velmi rychle roste také na Facebooku.
Zuckerberg věří, že expanze Reels s agresivními investicemi jí pomůže porazit TikTok v oblasti krátkých videí. Krátká videa se však také hůře zpeněžují než delší videa a tradiční reklamy, proto Meta očekává, že tato expanze v nejbližší době přiškrtí její potenciální růst.
Meta bude také nadále rozvíjet Facebook a Instagram jako „sociálně nákupní“ platformy s integrovanými funkcemi e-commerce. Tato strategie však čelí dvěma hlavním výzvám: Aktualizace systému iOS od Applu ztížila prodejcům cílení na potenciální zákazníky a na stejný trh se zaměřují i další platformy sociálních médií, jako je Pinterest.
S miliardami uživatelů po celém světě však Meta tyto problémy pravděpodobně překoná pomocí nových metod cílení (například pomocí kontextové reklamy a sledování dat první strany) či partnerství s velkými prodejci. Pokud se tak stane, Meta by mohla v příštích několika letech narušit tradiční model e-commerce.
Další esa v rukávu
Většina investorů se soustředí na růst Mety v oblasti metaversa, krátkých videí a sociálních nákupů, ale firma má i další esa v rukávu. Meta již zkouší nové způsoby zpeněžení aplikace WhatsApp pomocí funkcí digitálních plateb a komunitních služeb pro skupinové diskuse.
Chytrým krokem by bylo koupit významného vydavatele videoher, aby tak rozšířila svou působnost v oblasti metaverse a dále snížila svou monetizační závislost na cílených reklamách. Meta se může potýkat s krátkodobými nesnázemi, ale v příštích pěti letech její akcie pravděpodobně porostou.
Leo Sun
The Motley Fool