Search
Close this search box.

Kde budou Meta Platforms za 5 let? Má stále smysl do nich investovat?  

Meta Platforms (NASDAQ: FB), gigant sociálních médií dříve známý jako Facebook, je od svého veřejného debutu v roce 2012 firmou, která vyvolává řadu rozporů. Máme se čeho obávat?  


Býčí sentiment si vychvaluje silný růst reklamního segmentu a rozvoj rodiny aplikací (Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp), které oslovují miliardy uživatelů po celém světě. Medvědí protistrana se však domnívá, že její závislost na cílené reklamě je neudržitelná a že platformy podporují šíření nenávistných projevů, dezinformací a falešných zpráv, které mají negativní přínos pro společnost.  

Medvědí tendence mají momentálně převahu. Cena akcií skupiny Meta se od začátku roku propadla o téměř 40 %, přičemž většina tohoto prudkého poklesu nastala po neuspokojivé zprávě o výsledcích za čtvrtý kvartál, která byla zveřejněna na začátku února a v níž byl poprvé zaznamenán postupný pokles denních aktivních uživatelů na Facebooku. 

Meta přičítá své potíže aktualizaci ochrany soukromí v systému iOS od Applu (NASDAQ: AAPL), která uživatelům umožnila odhlásit se od cílených reklam, a konkurenci ze strany TikToku od společnosti ByteDance. Aby si tak udržela konkurenceschopnost, uvedla, že zvýší výdaje na nový kratší videoobsah a napumpuje více finančních prostředků do své divize Reality Labs, která již v roce 2021 vykázala provozní ztrátu ve výši 10,2 miliardy dolarů.   

Tato kombinace zpomalujícího se růstu a rostoucích nákladů býky vyděsila, ale akcie Mety za posledních pět let posílily o více než 50 %. Odrazí se akcie a dosáhnou v příštích pěti letech nových vrcholů? Velké naděje pro metaverse 


Facebook se v loňském roce přejmenoval na Meta, aby zdůraznil své zaměření na technologii „metaverse“, která smazává hranice mezi fyzickým a digitálním světem, a to prostřednictvím zařízení pro augmentovanou a virtuální realitu.  

Nejnovější headset pro virtuální realitu od společnosti Meta, tzv. headset Quest 2, je v současnosti nejprodávanějším zařízením svého druhu. Podle odhadů IDC dodala Meta v roce 2021 téměř 9 milionů headsetů typu Quest 2, což představuje 78 % celého trhu s virtuální realitou.  

Horizon Worlds, virtuální prostředí od Mety, které umožňuje uživatelům služby Quest vzájemnou interakci, dosáhlo v únoru letošního roku údajně 300 000 aktivních uživatelů měsíčně, což představuje desetinásobný nárůst oproti prosinci loňského roku. 

Rovněž hostuje přibližně 10 000 virtuálních světů. V porovnání s 3,59 miliardami lidí, kteří každý měsíc používají jednu ze čtyř hlavních aplikací, je to sice zanedbatelné číslo, ale představuje to solidní oporu na rozvíjejícím se trhu s metaverse. 

Pokud jde o trh rozšířené reality, Meta uvedla na trh chytré brýle Ray-Ban Stories, které uživatelům umožňují snadno pořizovat fotografie a videa pro jejich stories na Facebooku a Instagramu. 

Meta již tuto platformu monetizuje tím, že si účtuje téměř 50% podíl z každé hry, zážitku a digitálního aktiva prodaného v rámci svého metaverse. Meta plánuje pokračovat v prodeji levných hardwarových zařízení, aby tak přilákala více uživatelů na svou platformu. Tato strategie by mohla postupně snížit její závislost na jejím klíčovém podnikání v oblasti reklamy. Krátká videa a sociální nákupy 


Během konferenčního rozhovoru vyzdvihl Zuckerberg funkci krátkých videí podobnou službě TikTok, kterou v únoru celosvětově spustil, jako jednu z „hlavních investičních priorit pro rok 2022“. 

Zuckerberg uvedl, že Reels je zatím nejrychleji rostoucím formátem obsahu a již nyní nejvíce přispívá k růstu angažovanosti na Instagramu. Poznamenal, že velmi rychle roste také na Facebooku. 

Zuckerberg věří, že expanze Reels s agresivními investicemi jí pomůže porazit TikTok v oblasti krátkých videí. Krátká videa se však také hůře zpeněžují než delší videa a tradiční reklamy, proto Meta očekává, že tato expanze v nejbližší době přiškrtí její potenciální růst. 

Meta bude také nadále rozvíjet Facebook a Instagram jako „sociálně nákupní“ platformy s integrovanými funkcemi e-commerce. Tato strategie však čelí dvěma hlavním výzvám: Aktualizace systému iOS od Applu ztížila prodejcům cílení na potenciální zákazníky a na stejný trh se zaměřují i další platformy sociálních médií, jako je Pinterest. 

S miliardami uživatelů po celém světě však Meta tyto problémy pravděpodobně překoná pomocí nových metod cílení (například pomocí kontextové reklamy a sledování dat první strany) či partnerství s velkými prodejci. Pokud se tak stane, Meta by mohla v příštích několika letech narušit tradiční model e-commerce. Další esa v rukávu  


Většina investorů se soustředí na růst Mety v oblasti metaversa, krátkých videí a sociálních nákupů, ale firma má i další esa v rukávu. Meta již zkouší nové způsoby zpeněžení aplikace WhatsApp pomocí funkcí digitálních plateb a komunitních služeb pro skupinové diskuse. 

Chytrým krokem by bylo koupit významného vydavatele videoher, aby tak rozšířila svou působnost v oblasti metaverse a dále snížila svou monetizační závislost na cílených reklamách. Meta se může potýkat s krátkodobými nesnázemi, ale v příštích pěti letech její akcie pravděpodobně porostou.   


Leo Sun 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00