Search
Close this search box.

Renault a Nissan se snaží uzavřít spolupráci v rámci obnovené aliance

Automobilky Nissan a Renault v pondělí představí detailnější informace o svém novém spojenectví a odpoví tak na otázky týkající se aktivit Renaultu v oblasti elektromobilů. 


Obě firmy minulý měsíc oznámily rozsáhlou reorganizaci své dvacetileté aliance, v rámci které by japonská automobilka měla investovat do nové divize Renaultu Ampere, která se zabývá výrobou elektromobilů.

Toto oznámení přišlo po téměř čtyřech měsících intenzivního vyjednávání, které ztěžovaly obavy ohledně sdílení intelektuálního vlastnictví, neboť Renault se pokoušel navázat spolupráci se subjekty mimo svou alianci.

Francouzská automobilka díky této dohodě sníží svůj podíl ve společnosti Nissan z přibližně 43 % na 15 %.

Podle důvěryhodného zdroje představenstvo společnosti Renault schválilo dohodu v neděli večer. Očekává se, že dozorčí rada Nissanu se setká v toto pondělí, aby jej následně schválila.

„O tom, co se stane s těmito majetkovými podíly, nevíme vůbec nic,“ uvedl analytik ze společnosti CLSA Christopher Richter. 

„Zdá se, že se všichni vyhýbají otázce jejich odkupu ze strany Nissanu, což by podle mého názoru bylo pro všechny zúčastněné strany tím nejlepším řešením.“

Richter dále dodal, že Renault není považován za silnou značku, a proto může být pro tuto francouzskou automobilku obtížné zajistit pro divizi Ampere finanční prostředky.

Nerovný vztah mezi oběma automobilkami byl dlouho zdrojem třenic mezi vedením Nissanu. Renault sice před dvaceti lety vykoupil Nissan, ale podle prodejů je menší automobilkou.

Richter z agentury CLSA dále poznamenal, že obnovená aliance by mohla umožnit Nissanu a Renaultu spolupracovat na výzkumu a vývoji, sdílet náklady a podílet se na výrobě společných produktů.“

Dodal však, že například Honda a General Motors navázaly partnerství, které zahrnuje společný vývoj levnějších elektromobilů bez nutnosti jakéhokoli kapitálového vztahu.


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05