Search
Close this search box.

Je riskantní investovat do čínských akcií?

Eskapáda čínského developera Evergrande jasně naznačuje, jak riskantní mohou být investice do čínských akcií. Zpráva o tom, že developerský gigant zanedbal platbu úroků ve výši 83 milionů dolarů, vyvolala vlnu šoků a paniky po celém světě. A zároveň způsobil to, že se index DJIA (Dow Jones Industrial Average) se během několika dní propadl až o 900 bodů. 


Zatímco Peking ujišťuje, že krizi dokáže zkrotit, zdá se, že se mu daří uklidnit nervozitu na trhu – od té doby se dokázal index DJIA lehce odrazit od dna. Rozsáhlé korporátní zásahy, které čínská vláda provádí v rámci svého hospodářství, vyvolává však otázku, zda je Čína zemí, do které se vyplatí investovat. 


Držet se při zemi 

Podniky kapitalistického rázu, které mají působnost v komunistické zemi vždy museli čelit delikátním záležitostem. Počáteční projevy této mocenské hry začaly nabírat na vážnosti již v loňském roce, kdy zakladatel Alibaby Jack Ma odvážně zkritizoval státní regulátory za potlačování inovací. 

Dceřiná společnost Ant Financial (spadající pod Alibabu) pozastavila svojí IPO na šanghajský a hongkongský trh poté, co regulační orgány uvedly, že jsou s uvedením na trh “velké problémy”. Jack Ma jako populární čínská osobnost se náhle tak ukryl do pozadí a k situaci se nevyjádřil. 

Regulační orgány uložily Alibabě pokutu ve výši 500 000 juanů, tedy asi 76 500 dolarů za to, že neusilovaly o regulační schválení před zvýšením svého vlastnického podílu v obchodním řetězci Intime Retail Group. 

A to není vše. Následovaly tak další zásahy proti technologickým společnostem. Předmětem přísnějšího regulačního dohledu se rovněž stala plánovaná fúze mezi společností Huya a Doyu International, která by umožnila mateřské společnosti Tencent dominantní podíl na trhu živých herních přenosů. Fúze byla nakonec v červenci odvolána kvůli obavám vzniku antimonopolu. 


Nervozita a panika se šíří dál 

Intervence na trhu se zintenzivnila, jelikož regulační orgány rozšířily snahu znovu uplatnit kontrolu. Zde je několik příkladů, že vládní intervence se v Číně skutečně odehrávají:  

Společnosti zabývající se online vzděláváním a doučováním, a to včetně společností New Oriental Education & Technology a Gaotu Techedu bylo od regulátorů zakázáno vytvářet zisky. Rovněž razantně omezily zahraniční investice do akcií zmiňovaných společností. 

Aplikace pro sdílenou jízdu Didi Chuxing byla stáhnuta ze všech obchodů s mobilními aplikacemi kvůli údajným obavám v oblasti kybernetické bezpečnosti, což mělo za následek rozdrcení akcie mateřské společnosti Didi Global. 

Čínské společnosti, které nedávno vstoupily na burzy v USA, jako je Full Truck Alliance, Kanzhun a UP Fintech Holding jsou pod přísným drobnohledem čínských regulátorů jako varování pro jiné čínské společnosti, které zvažují zařazení na americký trh. 

Zároveň ministři obchodu prohlásili, že Čína má “mnoho” výrobců elektromobilů a zahájila tak proces jejich konsolidace. 

A poslední perlou je snad to, že Peking zakázal všechny transakce kryptoměn jako další restriktivní prostředek, jak udržet čínské spotřebitele od soukromých finančních služeb, protože vláda sama pracuje na vývoji vlastní digitální měny.  


Podnikání v Číně je čím dál těžší 

Provozovatelé a správci resortů jako je Las Vegas Sands, MGM Resorts a Wynn Resorts těžce utrpěli v době pandemie, jelikož Macao byl do značné míry uzavřen pro turisty a návštěvníky. 

Teprve nedávno se lidé začali vracet do jediného místa v Číně, kde je gambling legální. Sands, Wynn a Melco Resorts & Entertainment jsou obzvláště náchylné k jakýmkoli změnám, které mohou regulační orgány v rámci koncesí učinit, protože zhruba dvě třetiny jejich příjmů a zisků pochází právě z Macaa. 


Riskantní obchod 

Vzhledem k tomu, že napětí mezi USA a Čínou nadále roste, zároveň Peking do toho testuje hranici svého mocenského rozsahu na zahraničních trzích, mohou se tak americké společnosti ocitnout v chycených kleštích v oblasti zahraniční politiky. 

Pokud jde o investory, Čína se může stát nejistým a riskantním trhem, na kterém se může stát cokoliv. Ačkoli se společnosti jako gigant Baidu nebo JD.com, kterým se daří být v přízni Pekingu, stává se však problémem přijít na to, která další čínská společnost by mohla šlápnout na minu.

Obecně se dá tvrdit, že Čína je vhodnější investiční zónou pro investory, kteří mají velkorysý apetit riskovat. A i v této době je třeba věnovat větší opatrnost, a hlavně riskantnější investoři by měli sázet raději na solidnější společnosti, které mají dobré vztahy s tamními regulátory.    


 
Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00