Kryptoměny by neměly mít status zákonného platidla. To je jeden z bodů akčního plánu pro regulaci kryptoměn, který v uplynulém týdnu vydal Mezinárodní měnový fond. Státy by podle MMF rovněž měly při regulaci kryptoměn dbát na zachování monetární suverenity a stability.
Mezinárodní měnový fond se už v roce 2021 opřel do Salvadoru, když se tato středoamerická země stala první na světě, která Bitcoin přijala jako zákonné platidlo.
Podobný krok učinila později ještě Středoafrická republika. Podle MMF je však přiznání statutu legálních měn kryptoměnám riskantní.
Má to potenciál narušit měnovou suverenitu země a rovněž stabilitu jejího měnového a finančního systému.
I proto MMF jako jedno z doporučení v rámci svého devítibodového akčního plánu regulace kryptoměn varuje před jejich legalizací ve smyslu zákonného platidla.
Jako další přidává doporučení státům hlídat excesivní kapitálové toky, ať už jedním či druhým směrem.
Příliš silný příliv či naopak odliv kapitálu spojený s kryptoměnami totiž podle MMF může rovněž narušovat stabilitu finančního systému zemí.
Mezi dalšími doporučeními najdeme třeba také zarámování kryptoměn do legislativních pravidel a vyhodnocovat rizika s kryptoměnami spojená.
Vlády jednotlivých zemí by podle MMF měli také v oblasti regulace kryptoměn spolupracovat, což by mělo mimo jiné ústit v monitoring mezinárodních dopadů kryptoměn na mezinárodní měnový systém.
V neposlední řadě MMF doporučuje analyzovat a odkrývat fiskální rizika obchodování s kryptoměnami včetně řešení daňových otázek.
Zdroj: IMF, Jones (Reuters)