Search
Close this search box.

Je příliš pozdě na nákup akcií AMD?

Vzhledem k loňskému rozmachu umělé inteligence se všechny oči upíraly na akcie výrobců čipů. Společnost Advanced Micro Devices (AMD) vynikala druhým největším podílem na trhu s grafickými procesory (GPU) – čipy schopnými vykonávat náročné úlohy při činnostech, jako je hraní her, AI a těžba kryptoměn.

zdroj: shutterstock.com

Analytici opakovaně srovnávali společnost AMD s vedoucí společností na trhu Nvidia a kladli si otázku, zda bude mít v tomto odvětví podobný růst. Akcie společnosti Nvidia za poslední rok vzrostly o 209 %, jelikož ovládla sektor čipů pro umělou inteligenci. Společnost AMD je na své cestě za umělou inteligencí teprve v počáteční fázi a její akcie za stejné období vzrostly o 28 %. Zatímco zpočátku se AMD těšilo silnému růstu akcií díky přesvědčení Wall Street, že půjde ve stopách Nvidie, za poslední tři měsíce se akcie AMD propadly o zhruba 16 %, jelikož část nadšení z potenciálu společnosti opadla. Je tedy na nákup akcií AMD pozdě, nebo se jim bude dlouhodobě dařit?

Boj s rostoucí konkurencí

Společnost AMD zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí roku 2024 30. dubna. Společnost dosáhla non-GAAP (upraveného) zisku na akcii ve výši 0,62 USD, čímž překonala odhady analytiků o 0,01 USD. Tržby mezitím meziročně vzrostly o 2 % na 5,5 miliardy dolarů, což je asi o 20 milionů dolarů více, než se očekávalo. Ačkoli výsledky nejsou špatné, nestačily k tomu, aby podpořily nadšení investorů, a akcie AMD od zveřejnění výsledků vzrostly jen o necelé 1 %. Akcie společnosti se potýkaly se srovnáním s Nvidií, jejíž tržby ve stejném čtvrtletí prudce vzrostly o 262 % a překonaly očekávání Wall Street o více než 1 miliardu dolarů.

Prolomit odhadovaný 90% podíl společnosti Nvidia na trhu s grafickými procesory pro umělou inteligenci bude náročné. AMD se však v žádném případě nevzdává a začátkem tohoto měsíce představilo nové čipy pro umělou inteligenci. Vydání akcelerátoru MI325X je naplánováno na 4. čtvrtletí 2024. AMD mezitím přešlo na roční vydávání nových návrhů čipů, což by jí mohlo pomoci udržet si konkurenceschopnost.

Je AMD lepší koupí než konkurenti Nvidia nebo Intel?

Akcie společnosti AMD za posledních deset let vzrostly o více než 3 600 %, což z ní nepochybně činí jednu z nejlepších dlouhodobých koupí za poslední roky. Posuny na trhu však z jejích akcií v roce 2024 učinily obtížnou volbu ve srovnání s jejími konkurenty. Umístění společnosti Nvidia na vrcholu trhu s čipy pro umělou inteligenci v době, kdy poptávka po grafických procesorech prudce roste, naznačuje, že její akcie jsou spolehlivým způsobem, jak investovat do rozvíjejícího se trhu. Její dominance v oblasti umělé inteligence pravděpodobně v dohledné době neoslabí. Mezitím Intel, další rostoucí konkurent AMD, expanduje ve výrobě čipů. Tento krok by mohl společnosti Intel umožnit výrazně profitovat z rostoucí poptávky po čipech s umělou inteligencí, protože se potenciálně stane výrobcem pro mnoho společností.

Společnost AMD má v oblasti technologií velký potenciál, neboť zaujímá pozice v oblasti her, datových center, osobních počítačů a spotřebitelských produktů. Nedávné výsledky hospodaření však příliš důvěry v její bezprostřední budoucnost nevzbudily. Navíc volný peněžní tok společnosti AMD se za posledních 12 měsíců propadl o 37 %, což naznačuje, že investice do jejího podnikání by mohly být v blízké budoucnosti náročné.

Akcie tak společností Nvidia a Intel mají výrazně lepší hodnotu než akcie AMD s nižším poměrem ceny k zisku (P/E). Poměr P/E je užitečný ukazatel ocenění, který se vypočítá vydělením ceny akcií společnosti jejím ziskem na akcii. A čím nižší číslo, tím lepší hodnota. V tomto případě se akcie společnosti AMD zdají být značně nadhodnocené, přestože v letošním roce příliš nerostou.

Historie a trendy na technologickém trhu naznačují, že na dlouhodobou investici do společnosti AMD ještě není pozdě. Prozatím však existují lepší možnosti, které by mohly nabídnout větší spolehlivost a hodnotu.

ZDROJ: FINANCE.YAHOO.COM

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05