Search
Close this search box.

Do čeho investovat v době krize?

Muž v obleku na loďce pluje na rozbouřeném moři, a rozhlíží se. Koncept: Do čeho investovat v době krize?
Zdroj: shutterstock.com

Válka je jedna z nejhorších událostí, která může postihnout nejen společnost či ekonomiku, ale i finanční trhy. Řada investorů si proto pokládá otázku: Do čeho investovat v době krize? A přestože akcie jako celek během války zpravidla oslabují, v případě některých konkrétních titulů může konflikt znamenat dokonce růstový impuls.


Zbrojařský průmysl

Nejinak je tomu i v případě válečného konfliktu, který se rozhořel na Ukrajině po vpádu vojsk Ruské federace.

Nejvíce tím samozřejmě byly postiženy akciové trhy v samotném Rusku, ale ušetřeny nezůstaly ani další významné světové burzy.

Najdou se ale výjimky, které obrazně řečeno plují proti proudu. A není žádným překvapením, že se jedná zpravidla o tituly, jejichž hlavní podnikatelská činnost se odvíjí ve zbrojařském průmyslu.

Můžeme proto v těchto dnech sledovat posilování například akcií výrobce legendárních stíhaček F-16 či F-22 Lockheed Martin, které za uplynulých pět dní získaly přes 13 procent, od začátku letošního roku dokonce 26 procent.

Podobný vývoj mají za sebou také akcie společnosti Northrop Grumman, která dodává protiraketové systémy a družice, ale i komponenty pro letadlové lodě a další námořní techniku. Její akcie si za posledních pět dní připsaly rovněž přes 13 procent.


Letecký průmysl

Necelých šest procent v pěti dnech získaly akcie Raytheon Technologies. Tato americká společnost je dodavatelem technologií pro letectví a obranný průmysl. Vyrábí například letecké motory, avioniku, řízené střely, satelity, drony nebo protiletecké systémy.

Téměř devět procent si za posledních pět dní připsaly akcie společnosti General Dynamics. Tato 70 let stará společnost se proslavila zejména výrobou stíhačky F-16 kterou na počátku 90. let převzal již zmíněný Lockheed Martin.

Společnost má v portfoliu zbraně široké škály druhů. Od stíhaček a bombardérů přes obrněná vozidla (Abrams, Stryker), lodě až po rakety.


Energetický průmysl

Daří se ale také společnostem, které se zabývají těžbou energetických komodit. Ty totiž v posledních dnech výrazně zdražují.

A tak posílily akcie společností jako Exxon Mobile (o 5,7 procenta za pět dní), Chevron (14,9 procenta) nebo ConocoPhillips (10,2 procenta).

Stranou zájmu investorů ale nezůstaly ani společnosti, které se pohybují v sektoru obnovitelných zdrojů.

Společnost Brookfield Renewable Partners zpevnila za posledních pět dní o více než šest procent. Clearway Energy si připsala takřka čtyři procenta.


Závěr

Do čeho investovat v době krize?

Pokud jde o akciové trhy jako celek, historie nás učí, že svého dna dosahují v průměru 22 dní od začátku válečného konfliktu či nějakého významnějšího aktu agrese, a plného zotavení průměrně po 47 dnech.

Platí také, že čím je krize kratší, tím rychleji se také burzy z takové negativní události vzpamatují.


Zdroje Johnson (Investmentu.com), White (InvestorPlace.com)

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05