Search
Close this search box.

Je globální e-commerce skutečně v ohrožení?

Investoři zažili další sérii výprodejů na akciovém trhu, které následovaly po turbulentních událostech z předchozího týdne. Už půl roku hlavní akciové indexy, jako je Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite neustále ztrácejí.


Jednou z oblastí, která byla v poslední době obzvláště silně zasažena, je odvětví e-commerce. V letech 2020 a 2021 se firmám dařilo, neboť spotřebitelé se kvůli pandemické odstávce museli uchýlit k nákupům přes internet. Nyní má však řada investorů po opětovném otevření obchodů pocit, že období rozkvětu těchto akcií je již u konce. 

Navíc s geopolitickými nátlaky, které se začínají objevovat na globální politické scéně, oslabují potenciální výkonnost e-commerce. V následujících odstavcích se podíváme na některé akcie, které zaznamenaly velké ztráty, a pokusíme se objektivně zhodnotit jejich dlouhodobější vyhlídky. E-commerce a velké ztráty 

Dnešní obchodní seance přinesla několik velkých ztrát, ale řada z nich byla zaznamenána v oblasti globálního e-commerce: 

  • Latinskoamerická společnost MercadoLibre (NASDAQ:MELI) klesla o 17 %
  • V Singapuru se firma Sea Limited (NYSE:SE) propadla o více než 15 %
  • Kanadský poskytovatel platformy pro e-commerce Shopify (NYSE:SHOP) klesl o 10 % 
  • Online specialista na automobily Carvana (NYSE:CVNA) se v průběhu dne propadl o zhruba 16,5 %
  • Jihokorejská společnost Coupang (NYSE:CPNG) byla jedním z největších propadáků s poklesem o více než 22 %Jak můžete vidět, jednalo se o poměrně masivní a celosvětový odbyt. Dokonce i největší giganti v tomto odvětví zaznamenali výrazné poklesy: Amazon.com (NASDAQ:AMZN) se propadl o 5 % a čínská Alibaba Group (NYSE:BABA) zaznamenala téměř 6% pokles.Dlouhodobý vývoj v oblasti e-commerce

E-commerce se stala nedílnou součástí celého maloobchodního sektoru a její dlouhodobé vyhlídky zůstávají i nadále příznivé. 

Dle analytiků z branže bude e-commerce i nadále získávat podíl na trhu oproti kamenným obchodům, přičemž podle jednoho z analytiků se do roku 2030 uskuteční celosvětový objem tržeb v hodnotě 17,5 bilionu dolarů, zatímco v roce 2020 to bylo jen něco málo přes 4,2 bilionu dolarů.

Ale to, že v e-commerce působí více aktivních subjektů, automaticky neznamená, že investice do této oblasti budou stejně lukrativní. Silnější konkurence by mohla snížit marže a vyšší náklady na logistiku by také mohly ovlivnit výnosnost.

Divokou kartou v oblasti e-commerce je rozsah, v jakém se toto odvětví opírá o fungující globální dodavatelské řetězce. Pokud se volný pohyb zboží pozastaví, bude to mít důsledky pro celý maloobchodní sektor, a v případě e-commerce se může zbrzdit jeho očekávaný vyšší růst.

Investoři by si měli uvědomit, že navzdory nedávným poklesům většina těchto akcií stále vykazuje solidní zisky. Amazon se od konce roku 2017 zdvojnásobil, MercadoLibre a Shopify se ztrojnásobily a Sea Limited vzrostla téměř o 300 %. 

Tyto enormní výkyvy jsou připomínkou toho, že daní za extrémně vysoké výnosy z rychle rostoucích akcií může být obrovská volatilita, a proto je nezbytné najít ty nejlepší akcie raději dříve než-li později.


Dan Caplinger
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00