Search
Close this search box.

Investoři vidí světlo na konci burzovního tunelu. Tam venku je velká chuť nakupovat, říkají

Přestože akciové trhy od začátku letošního roku klesly zhruba o desetinu a v posledních dnech jsou mimořádně rozkolísané, některé tituly dávají naději, že se může vše v dohledné době v dobré obrátit. A to navzdory válečnému konfliktu na Ukrajině.


Od vypuknutí války na Ukrajině se akciové trhy vyvíjejí jako na horské dráze. V posledním týdnu hlavní index newyorské burzy S&P 500 vykazoval denní pohyb o procento až dvě vzhůru, nebo naopak dolů. Válečný konflikt ale jen přilil nejistotu, která na trzích fakticky od začátku letošního roku panuje. A to v důsledku rostoucí inflace a nervozitě stran očekávaného zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Na trhu se ale objevily tituly, které dokáží v době mimořádné nejistoty vykazovat solidní růst, což dává naději i zbytku trhu. Jedná se například o akcie výrobce cukrovinek Hershey Company, které za posledních pět dní zpevnily o více než 5,5 procenta. Rostou také akcie těžařských firem jako například Chevron Corporation (14 procent za posledních pět dní), železniční společnosti Union Pacific (10 procent) nebo farmaceutického velkoobchodníka AmerisourceBergen (5,74 procenta).

Mnoho investorů tak vidí důvod k optimismu, jelikož příklady zmíněných akcií jsou signálem, že ochota nakupovat a investovat na trzích existuje a vlastně nevadí, že nyní trh netáhnou vzhůru technologické akcie, jak tomu bylo ještě donedávna. „Nemohlo to trvat věčně. Takže si myslím, že jde o zdravý vývoj,“ řekl deníku The Wall Street Journal Hank Smith, investiční stratég společnosti Haverford Trust.

„Přestože máme za sebou další týden poklesu, je vidět, že tam venku čeká velká kupní síla,“ dodal. Podle něho je hlavní příčinou letošního poklesu zejména plán Federálního rezervního systému na zvyšování úrokových sazeb, což vždy vede ke krátkodobému poklesu akciových trhů. Jakmile se přizpůsobí novým podmínkám, je prý cesta vzhůru prakticky otevřená.


Langley,
The Wall Street Journal


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05