Search
Close this search box.

Investoři spoléhají na Joea Bidena a jeho zákon na podporu domácí těžby nerostů. Lithiové akcie sílí

Akcie společností, které se zabývají těžbou lithia, zažívají v posledních dnech solidní růst. Investoři jsou totiž přesvědčeni, že americký prezident Joe Biden bude požadovat přijetí zákona na podporu domácí těžby nerostů, a to v rámci jeho plánu rozšiřování elektromobility.


Severoamerické těžařské společnosti Albemarle Corporation, Livent Corporation nebo Lithium Americas v uplynulých dnech zaznamenaly zvýšený zájem investorů, když jejich akcie posílily o několik procent. Nárůst tržní hodnoty za poslední měsíc se pak pohybuje řádově v desítkách procent, Lithium Americas zpevnila dokonce téměř o dvě pětiny.

„Požadavkem na přijetí zákona na podporu domácí těžby dá administrativa Joea Bidena jasně najevo, že hodlá podporovat také domácí výrobu elektromobilů a materiálů pro výrobu baterií do nich,“ uvedl po agenturu Reuters Christopher Kapsch, hlavní analytik poradenské společnosti Loop Capital. Požadavek na přijetí takového zákona by mohl přijít ještě v tomto týdnu, není však jasné, jaký objem peněz a kam konkrétně by mohl být z federálních zdrojů alokován.

Podle Kapsche by takový zákon pomohl i dalším těžařským společnostem, jak sídlícím v USA, tak v Kanadě. „Zákon by vedl k poklesu nákladů na vybudování nových produkčních kapacit,“ uvedl pro Reuters Steh Goldstein, akciový analytik poradenské společnosti Morningstar.

Je pravděpodobné, že k urychlení přijetí takového zákona přispívá i stále trvající válka na Ukrajině a s ní související uplatňování protiruských sankcí. Západ rovněž řeší, nakolik se obejde bez ruského plynu a ropy, jelikož západní země odmítají přistoupit na požadavek Vladimira Putina platit za odběr komodit výhradně v rublech.


Soni,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05