Search
Close this search box.

Chystá se velké rozšíření indexu DAX. Zahrne rovnou deset nových firem, včetně Porsche

Půjde o největší rozšíření indexu DAX frankfurtské burzy ve jeho 33leté historii. Počet do něho zahrnutých firem se rozroste o desítku společností ze současných třiceti na čtyřicet.


Už za týden bude index DAX akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem zahrnovat rovných čtyřicet společností. Mezi desítkou z nich, které index rozšíří, najdeme mimo jiné automobilku Porsche, výrobce sportovní módy Puma, ale třeba i další módní značku Zalando. Změny nabydou účinnosti 20. září tohoto roku.

Společnost Deutsche Börse, která frankfurtskou burzu cenných papírů provozuje, se tak rozhodla po kolapsu společnosti Wirecard, která poskytovala zprostředkování platebního styku. Wirecard padla loni, pouhé dva roky po jejím zařazení do indexu DAX.

Rozšíření indexu znamená mimo jiné větší diverzifikaci a potenciálně i větší stabilitu, což je dobrý signál pro investory. A dobrá zpráva je to také pro společnosti, které jsou v indexu již zařazeny. DAX byl přitom dříve záležitostí zejména takových gigantů jako Volkswagen nebo Siemens.

Po neblahé zkušenosti s Wirecard společnost Deutsche Börse zpřísnila kritéria pro zařazení do indexu DAX, a to zejména v oblasti finančního reportování nebo ziskovosti uchazečů o zahrnutí do indexu. Deutsche Börse tak naplňuje plány, které avizovala loni v listopadu.

DAX by měl nově splňovat mezinárodní standardy, což by se dle očekávání Deutsche Börse mělo projevit nejen na jeho kvalitě, ale i atraktivitě právě pro investory. DAX za uplynulý rok zpevnil přibližně o 20 procent, od začátku letošního roku pak o necelých 15 procent. Nedávno atakoval hranici 16 tisíc bodů, když vystoupal na své historické maximum. DAX je aktuálně asi o 15 procent silnější než před propuknutím koronavirové pandemie.


Sims, Ersen,
Reuters

Chcete se dozvědět jak obchodovat s komoditami?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK ZAČÍT OBCHODOVAT S KOMODITAMI. Buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05