Tak rychle jako dnes rostly spotřebitelské ceny v hlavních světových ekonomikách před finanční krizí z roku 2008. Inflace je zkrátka jedním z fenoménů koronavirové krize, která způsobila omezení nabídky, aniž by došlo ke snížení poptávky po zboží a službách. Řada drobných investorů se tak zamýšlí, zda se vyplatí investice do ETF fondů.
Výsledkem globální ekonomické nerovnováhy vyvolané koronavirovou pandemií a zavedením vládních programů na podporu poptávky je tempo růstu cenové hladiny, které je nejvyšší za více než deset let.
Inflace zpravidla nepřeje drobným střadatelům. Zpravidla znehodnocuje jejich životní úspory.
Jedním z takových nástrojů je investice do ETF fondů. Tyto fondy se zaměřují na investování do akcií, dluhopisů či komodit tak, aby portfolio bylo náležitě vyvážené.
ETF fondy se navíc mohou zaměřovat na akciové tituly, které se na momentální vlně ekonomického oživení spojeného s inflací vezou vzhůru.
„Tato inflace nezmizí přes noc, nýbrž projde celým systémem,“ uvedla pro Fortune Gargi Pal Chaudhuriová, šéfka investiční strategie společnosti iShares, která spravuje několik ETF fondů.
Podle ní inflace bude mít déle trvající dopady. Řešením by mohly být tzv. cyklické ETF fondy. Jedná se o fondy, jejichž výkonnost je závislá na výkonnosti celé ekonomiky.
A té se nyní podle všeho daří. Navíc se zdá, že hospodářské oživení potrvá delší dobu, což je další dobrou zprávou pro tento typ ETF fondů.
Zdroj: Jaiswal, Nasdaq.com