Search
Close this search box.

4 ETF fondy, do kterých se vyplatí investovat

Někteří investoři preferují ETF (fondy obchodované na burze) než vybírat jednotlivé akcie. Indexové fondy poskytují spolehlivý dlouhodobý růst, jelikož kopírují výkonnost trhu, a časování trhu vás tak nemusí trápit. O které 4 ETF fondy je tedy řeč?  


Investoři nyní zažívají bouřlivé roky, a vše nasvědčuje tomu, že to bude i nadále pokračovat. Investování do ETF fondů nemusí být nuda, jelikož existuje široká škála možností, jak do nich investovat (od pasivních indexových fondů až po aktivně řízené fondy).  SPDR S&P 500  

Možná jste natolik frustrovaní, že zvažujete opustit svojí investiční strategii. Avšak se nevzdávejte akcií úplně. Indexové fondy jsou totiž spolehlivým investičním nástrojem pro dlouhodobý růst, i když v krátkém období mohou být volatilní.  

Indexový fond SPDR S&P 500 je ztělesněním toho, že investování je opravdu jednoduché. Jedná se o největší ETF fond, co se týče správy aktiv, a jeho portfolio je tržně vážené, které sleduje výkonnost indexu S&P 500.  

SPDR S&P 500 je nízkonákladový fond (0,09 %), takže roční správní poplatek vám nebude narušovat celkové výnosy. Je to vysoce likvidní fond s enormními objemy obchodů, což znamená, že je relativně levné a snadné ho kupovat a prodávat. 

Avšak před námi stojí náročné měsíce, jelikož akciový trh se nyní přizpůsobuje rostoucím úrokovým sazbám, a pokračujícímu boji proti pandemii. Nebuďte, proto překvapeni z toho, že indexové fondy zažívají krátkodobou volatilitu.  Invesco S&P 500 Equal Weight ETF  

Někteří investoři nechtějí jen mimikovat výkonnost trhu. Pokud spadáte do této kategorie investorů, možná můžete zvážit investici do ETF fondu Invesco S&P 500 Equal Weight. Má podobnou strukturu portfolia jako SPDR S&P 500, ale jeho výkonnost je trochu odlišná než u běžných indexových fondů.  

V důsledku pravidelného rebalancování fond ovlivňuje celkovou výnosnost, a to zejména prodejem vítězných akcií, a koupí akcií, které v předchozím období nepodávaly požadovanou výkonnost.    

To má jistě svoje nevýhody, ale kontrariánský přístup naopak upřednostňuje akcie s méně agresivním oceněním. Od té doby, co byl tento fond založen, překonává své bratrance, kteří sledují stejný index.  

Tato metodika investování se však odráží s vyšším poměrem ročního správního poplatku ve výši 0,2 %. Nicméně ETF fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF je vysoce likvidní s nízkými transakčními náklady.  iShares Exponential Technologies 

Možná stále fandíte růstovým akciím, ale nejste si jisti svou schopností vybrat vítěze. Na trhu existuje nespočet růstově orientovaných ETF fondů. Jedním z takových ETF fondů, který splňuje tyto požadavky je iShares Exponential Technologies.  

Tento fond investuje do téměř 200 globálních akcií, které souvisejí s rozvíjejícími technologiemi. Mezi jeho investiční témata spadají odvětví jako nanotechnologie, analýza dat, inovativní medicína, robotika nebo 3D tisk.  

Fond je aktivně řízen pomocí fundamentální analýzy, která slouží k identifikaci průlomových technologií s potenciálem vysokého růstu. To vede k relativně velké expozici vůči mezinárodním akciím a menším podnikům, což zvyšuje riziko i zisk.  Vanguard Tax-Exempt Bond  

Pokud chcete regulovat dopady volatility na akciovém trhu, zvažte poté investici do ETF fondu Vanguard Tax-Exempt Bond. Tento fond drží v portfoliu komunální dluhopisy investičního stupně, které jsou vydané státem a příslušnými úřady v USA.  

Úroky placené z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od daní, což napomáhá peněžním tokům ve vztahu k dluhům emitované korporacemi. Roční správní poplatek je relativně nízký (0,06 %). Avšak v současné době je jeho výnos poměrně nízký (1,69 %), nicméně se jedná o dluhopisy, takže nelze očekávat dramatické výkyvy, jako je tomu u akcií.  Přehodnoťte alokaci aktiv  

Je jen málo lidí, kteří by se kompletně vzdali akcií. Akcie stále patří mezi nejlepší investiční příležitosti pro dlouhodobý růst. A jestli zažíváte špatný rok, neměli byste dělat unáhlená rozhodnutí. V klidu si přehodnoťte alokaci vašeho portfolia, a ujistěte se, že je v souladu s vašimi investičními cíli.  Ryan Downie 
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00