Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech v červnu meziročně zvýšily o 5,4 procenta. To je nejvíc za posledních 13 let. Jde o další negativní překvapení a trhy i analytici napjatě očekávají, jak na nastalou situaci bude reagovat Federální rezervní systém.
Právě guvernér americké centrální banky Jerome Powell už dříve opakovaně ujišťoval, že rostoucí míra inflace má jen dočasný charakter, a není tedy nutné ze strany Fedu přikročit k utažení měnové politiky. Jenže po červnových číslech není vůbec jisté, zda Powell u této rétoriky zůstane. Fed už dal minulý měsíc najevo, že mimořádně uvolněnou měnovou politiku začne vracet k normálu o rok dříve, než byl původní plán.
To sice akciové trhy trochu znepokojilo, ale ne natolik, aby došlo k obratu rostoucího trendu. Hlavní indexy newyorské burzy se stále drží na historických maximech, byť se v poslední době střídají dny, kdy akcie rostou, a naopak klesají.
Podle analytiků Bank of America je pro trhy dobrou zprávou, že americká inflace se už skutečně nachází blízko svého vrcholu a v příštích měsících by konečně měla začít klesat. Otázkou pak prý bude, zda snižování inflace bude setrvalého charakteru, nebo zda půjde rovněž pouze o dočasnou záležitost. První případ by akciové trhy vnímaly pozitivně, protože by klesla pravděpodobnost, sešlápnutí měnověpolitické brzy Fedem a prakticky by nic nestálo v cestě dalšímu zpevňování burz.
Pro předpoklad poklesu inflace v příštích měsících hovoří i skutečnost, že červnovou inflaci táhly vzhůru zejména ceny energetických komodit a ojetých vozů, zatímco u ostatních položek bylo zdražování jen mírné. Dá se předpokládat, že v červenci už energie ani ojetiny tempo svého zdražování na tak vysoké úrovni neudrží, čímž přispějí spíše k desinflačním tendencím.
Wolff-Mann,
Yahoo! Finance