Search
Close this search box.

Inflace by se mohla výrazně podepsat na chodu společnosti PayPal 

Fintech gigant Paypal není proti současnému makroekonomickému prostředí zcela imunní. Akcie významných fintech společností v posledních několika měsících zaznamenaly propad. Podniky jako Adyen, Block a Upstart Holdings se ocitly na dně, neboť vyšší úrokové sazby a předpokládaný slabší hospodářský růst snižují valuační hodnoty a tlumí předchozí optimistické vyhlídky. 


To se nevyhnulo ani společnosti PayPal (PYPL -2,05 %), která je patrně lídrem v sektoru fintech. Od doby, kdy před rokem dosáhla historického maxima ve výši více než 310 dolarů, se její akcie propadly o více než 70 % z řady makroekonomických důvodů, které trápí i zbytek hráčů působících ve fintech průmyslu.   

Navíc se podle červnového indexu spotřebitelských cen míra inflace stále zvyšuje, a proto se investoři obávají, že by podnikání PayPalu mohlo být i nadále negativně ovlivňováno. Vyplatí se tedy investovat do Paypalu, nebo bychom se raději měli poohlédnout po jiné alternativě?  


Nepříznivé makroekonomické klima 

„Současně s tím se projevuje vliv slabší ekonomiky a vyšší inflace, která vyvíjí tlak na disponibilní příjmy spotřebitelů,“ uvedl tehdejší finanční ředitel John Rainey v rámci hovoru o výsledcích za první kvartál. „Jednou z věcí, které jsme na naší platformě během pandemie zaznamenali, je rozhodně přechod k volnočasovým položkám oproti těm, které nejsou volnočasové,“ dále dodal Rainey.  

Vzhledem k tomu, že ceny zdánlivě veškerého spotřebního zboží v posledních měsících výrazně vzrostly, je zřejmé, že domácnosti, které jsou nuceny omezovat své rozpočty, upřednostňují nejnutnější spotřební zboží před volnočasovými položkami. A tato nepříznivá situace nesvědčí obchodnímu modelu PayPalu. Spotřebitelé totiž v době hospodářských krizí budou omezovat své výdaje. 

V loňském roce PayPal zaznamenal celkový objem uskutečněných transakcí ve výši 1,25 bilionu dolarů a dosáhl obratu ve výši 25,4 miliardy dolarů. Vedení společnosti v čele s generálním ředitelem Danem Schulmanem původně odhadovalo, že celkový objem transakcí v roce 2022 dosáhne 1,5 bilionu dolarů a tržby přes 29 miliard dolarů.   

Tyto odhady se však od té doby snížily. Díky inflačnímu klimatu, slábnoucímu vlivu vládních stimulů a opětovnému nárůstu osobních nákupů se nyní očekává, že PayPal v letošním roce dosáhne obratu 1,4 bilionu USD při obratu 28,4 miliardy USD. Pokud se k tomu přidá přibližující se recese, mohou se vyhlídky rychle proměnit v negativní.  

K 31. prosinci byla možnost platby přes PayPal u pokladen dostupná u 76 % z 1 500 největších online prodejců v Severní Americe a Evropě, což z ní činí nejpoužívanější digitální peněženku. Navíc její mobilní aplikace Venmo, která slouží pro osobní správu peněz, měla v předchozím roce 70 milionů aktivních uživatelů ročně.  

Klíčovou konkurenční výhodou Paypalu je jeho rozsáhlost, kterou dokládá 429 milionů aktivních účtů zaznamenaných k 31. březnu. Není však pochyb o tom, že rostoucí inflace a případné zpomalení ekonomiky by mohly výrazně omezit jeho podnikatelskou aktivitu.  


Paypal si udržuje status prvotřídní společnosti 

Navzdory krátkodobým negativním vlivům v důsledku inflace je společnost PayPal z finančního hlediska stále mimořádně úspěšnou firmou. V roce 2021 dosáhla společnost hrubé marže 47 % a provozní marže 17 %.  

Jelikož kapitálové výdaje obvykle představují pouhá 4 % z obratu, PayPal dokázal v loňském roce vygenerovat volný peněžní tok ve výši 5,4 miliardy dolarů. To je pozoruhodná bilance, ať už se na ni podíváte z jakékoliv perspektivy. 

Wall Street hodnotí vyhlídky společnosti pozitivně. Konsensuální odhady analytiků predikují, že v letech 2021 až 2026 porostou tržby složeným ročním tempem 13,5 %, a zároveň předpokládají, že zisk na akcii se ve stejném období zvýší o 15,1 % ročně. 

Současný poměr ceny a zisku PayPalu ve výši 25 je nejnižší od jejího oddělení od internetového obchodu eBay v roce 2015. Na základě těchto odhadů proto není pro investory nereálné očekávat, že se akcie mohou v následujících pěti letech zdvojnásobit. 

Inflace má dopad na každou firmu a PayPal není žádnou výjimkou. Naštěstí má masivní uživatelskou základnu, historii růstu a prvotřídní finanční výsledky, které jí dodávají naději na dlouhodobý úspěch. 


Neil Patel 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00