Search
Close this search box.

Výrobce luxusních sportovních vozů Porsche míří na burzu. Zájem investorů je obrovský

Červený sportovní vůz Porsche model 911 GT3 představený na 87. mezinárodním autosalonu v Ženevě.
Sportovní vůz Porsche model 911 GT3

Už 29. září vypukne jedna z největších evropských primárních veřejných nabídek v historii. Na burzu do Frankfurtu nad Mohanem zamíří německý výrobce luxusních sportovních vozů Porsche. Investorům nabídne osminu svých akcií a očekává výtěžek blížící se 20 miliardám eur.


Automobilka chce své akcie na burze nabídnout za cenu v rozmezí 76,50 až 82,50 eur za kus. V takovém případě by tržní kapitalizace automobilky dosáhla 70 až 75 miliard eur.

Samotný výtěžek prodeje akcií by tak mohl dosáhnout až 19,5 miliardy eur. Vyplývá to z prospektu, který automobilka v souvislosti s uvedením na burzu zveřejnila.

Pokud by se podařilo dosáhnout horní hranice ceny akcií, jednalo by se o třetí největší IPO v historii evropských burz. Porsche ale na trh neuvede všechny akcie, nýbrž jen jednu osminu, tedy 12,5 procenta podniku.

Jedná se zejména o preferenční akcie, které majiteli garantují přednostní právo pro výplatu podílu na zisku v podobě dividendy. Majitel těchto akcií však nebude mít právo hlasovat na valné hromadě.

Zatím není jasné, za jakou upisovací cenu akcie na burzu vstoupí. Podle agentury Bloomberg by trh mohl společnost ohodnotit na 70 až 85 miliard eur.

Na trh by se tak dostaly akcie v hodnotě 8,75 až 10,6 miliardy eur. Automobilka Porsche se bude obchodovat na prime standard trhu akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem.

O akcie je prý nyní už velký zájem ze strany institucionálních i soukromých investorů. Akcie Porsche chce koupit například Norges Bank Investment Management, Qatar Investment Authority nebo zakladatel značky Red Bull, miliardář Dietrich Mateschitz.

Investoři zřejmě vědí, proč o akcie Porsche mají takový zájem. Automobilka totiž v prvním letošním pololetí zvýšila své tržby meziročně o 8,5 procenta na 17,92 miliardy euro a provozní zisk o čtvrtinu na téměř 3,5 miliardy eur.

Chcete z tohoto IPO profitovat? Dnes na burze může obchodovat každý a my Vás to rádi naučíme. Spojte se s naším expertem, který Vám ukáže jak na to.

Přestože jsou akcie obecně jedno z nejrizikovějších aktiv, automobilka Porsche je etablovanou společností, která si uvědomila, že musí investovat do své zelené transformace.

Z dlouhodobého hlediska tak lze investici do jejích akcií považovat za vhodnou.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00