Search
Close this search box.

Ignorování investičního portfolia jako optimální řešení pro Vaše osobní finance? 

Investování s sebou obvykle přináší rizika. To je vám jasné už při prvotním vkladu peněz na akciový trh, ale občas vám to dojde až ve chvíli, kdy pozorujete, jak zůstatek vašeho portfolia den za dnem klesá. Následně se přepnete do režimu odstraňování ztrát. Někdy to však může způsobit více škody než užitku. 


Někteří lidé na propad svého portfolia reagují tak, že okamžitě vybírají peníze, aby se situace dále nezhoršovala. To však obvykle vychází z mylného předpokladu, že se situace nikdy nezlepší.  

Ve skutečnosti tomu tak obvykle není. Za posledních 30 let dosáhl index S&P 500 průměrného ročního zhodnocení 10,7 %, a to navzdory obrovským ztrátám v některých z těchto let. 

Při odprodeji vašich investic, které si momentálně vedou špatně, často proměníte krátkodobou ztrátu ve ztrátu trvalou. Kdybyste své investice raději nechali na pokoji, možná by se časem zotavily. 


Emoční investování je obvykle chybné investování 

Jednoznačně nastanou okamžiky, během kterých byste měli svou investiční strategii částečně pozměnit. Investovat všechny své peníze do několika akcií nebo do jednoho hospodářského sektoru může být velmi riskantní.  

Pokud tyto společnosti učiní chybná rozhodnutí nebo pokud dojde k výraznému oslabení celého odvětví, můžete přijít o spoustu peněz. Proto se ujistěte, že máte dostatečně diverzifikované portfolio. 

Indexový fond je pro řadu investorů skvělou investiční volbou. Jsou cenově dostupné a distribuují vaše peníze mezi spoustu společností, tudíž žádná z nich výrazně neovlivní vaše portfolio. Naleznete je u každého brokera. V názvu fondu je často uveden referenční index. 

Možná byste rovněž měli přehodnotit svou míru tolerance vůči riziku. Pokud se připravujete na odchod do důchodu, rozhodně byste neměli mít všechny své peníze uložené v akciích. Hrozí zde velká pravděpodobnost, že medvědí trend může zlikvidovat velkou část vašich úspor.    


Jak spolehlivě ignorovat své investice?  

Jakmile si zrevidujete své portfolio a ujistíte se, že jsou vaše peníze vhodně diverzifikovány a že vaše investice odpovídají vaší toleranci vůči riziku, zkuste na chvíli nechat vše běžet na automatickém režimu. 

Vyhněte se každodenní nebo dokonce týdenní kontrole svého portfolia. Pokud neplánujete použít své finanční prostředky v průběhu příštích pěti až sedmi let, neměly by vás tyto denní výkyvy tolik trápit. 

Vyhledejte si jiné aktivity, kterými se můžete rozptýlit, a omezte kontrolu portfolia na minimum. Pokud i přesto shledáváte, že ztrácíte peníze, snažte se udržet objektivní postoj. Zamyslete se nad potenciálem dlouhodobého růstu investice. Pokud věříte, že se jí bude dařit, pokračujte v kurzu. 


Kailey Hagen 
The Motley Fool   

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00