Search
Close this search box.

Vláda vážně debatuje o zdanění nezaslouženě zvýšených zisků. Shodnou se ODS i Piráti

Vládní koalice složena z pěti politických subjektů vede seriózní diskuse o zavedení nové daně. Měly by jí podléhat zisky firem, které vzrostly víceméně shodou okolností bez toho, aby se o ně daný podnik zasloužil. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to potvrdili Marek Benda (ODS) a Olga Richterová (Piráti).


Taková daň by se mohla týkat například energetických společností, jejichž ziskovost v současné době roste především díky rychle zdražujícímu plynu nebo elektřině „Jestli stoupá cena jenom díky problémům s Green Dealem a současně krizí na Ukrajině, tak je s otazníkem, jestli nemáme k nějakému zdanění sáhnout,“ uvedl poslanec Marek Benda.

Olga Richterová pak zmínila, že jde spíše o solidární příspěvek, aby vláda měla z čeho pomoci domácnostem a firmám s dopady rychle zdražujících energií. A to bez toho, aby tato pomoc musela být vyplácena na dluh. „Solidární příspěvek je něco, o čem se dál debatuje v rámci naší koalice,“ řekla Richterová, aniž by prozrazovala detaily. Ty podle ní budou zveřejněny, jakmile na nich nastane shoda.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku v minulém týdnu připustil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat i bank a dalších sektorů. „Nejsou žádné limity a žádný sektor z té debaty vyjmut není. Nikdo si nemůže být jist,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam zprávy. Firmy podle něho dosahují mnohem vyšších zisků díky změně vnějších okolnosti, ne díky tomu, že mají lepší produkt, lepší službu, více zákazníků.

Sektorovou daň ale odmítl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Podle něho by bylo jednodušší, kdyby si stát opatřil více peněz pro pomoc lidem z dividend skupiny ČEZ. Stačilo by prý, aby stát na valné hromadě odhlasoval vyšší výplatu podílu na ziscích firmy.


ČTK


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05