Search
Close this search box.

Evropská centrální banka zavelela k obratu v měnové politice. Ukončí nákupy dluhopisů a zvýší sazby

Poprvé po jedenácti letech by se Evropská centrální banka mohla odhodlat ke zvýšení svých základních úrokových sazeb. Na tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání to potvrdila prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zvýšení sazeb ale bude předcházet ukončení nákupů aktiv, a to ke konci června.


Evropská centrální banka ponechala po čtvrtečním jednání Rady guvernérů základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu nula procent. Šlo však o rozhodnutí, které bylo v souladu s očekáváním trhů. ECB trhy nepřekvapila ani oznámením, že k 30. červnu končí s takzvaným kvantitativním uvolňováním, které představuje nákupy aktiv (zejména vládních dluhopisů) s cílem pumpovat do ekonomiky peníze k podpoření investiční aktivity.

Už 21. července má podle vyjádření ECB následovat další krok, a o zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu s tím, že další růst přijde 8. září. V případě zářijového „hiku“ však ECB jeho rozměr nespecifikovala.

Evropská centrální banka se tak jako jedna z posledních významných světových centrálních bank rozhodla začít aktivně bojovat proti inflaci, která se v eurozóně dostala už na úroveň kolem osmi procent. „Uděláme vše pro to, aby se inflace ve střednědobém horizontu vrátila na cílovou hodnotu dvou procent. Není to o jednom kroku, je to o cestě,“ řekla prezidentka ECB Christine Lagardeové na čtvrteční tiskové konferenci.

Podle ní by se inflace v eurozóně měla už v roce 2024 dostat na průměrnou hodnotu 2,1 procenta. V příštím roce na 3,5, a letošní průměrná roční míra růstu cenové hladiny má v eurozóně dosáhnout necelých sedmi procent.


Reuters,
ECB


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00