Search
Close this search box.

Komu se daří lépe? Nokii nebo Blackberry?

Nokia a Blackberry se za poslední desetiletí vynořily z popela. Obě společnosti byly doslova vytlačeny z pultu smartphonů takovými giganty, jako je Apple a jeho iPhone nebo společnost Alphabet (Google) a jeho operační systém Android. I přesto se nevzdali a dokázali přežít. 


BlackBerry rozšířilo své podnikání v oblasti podnikového softwaru, a před pěti lety ukončilo podnikání se smartphony, poté licencovalo svou značku na výrobce chytrých telefonů třetí strany. 

Nokia v roce 2014 prodala svou vlastní divizi mobilních telefonů společnosti Microsoft, a v roce 2016 koupila svého konkurenta Alcatel-Lucent za účelem rozšíření své obchodní činnosti v oblasti telekomunikace, a zároveň tak začala udělovat licence jiným výrobcům smartphonů. 

Radikální transformace společností BlackBerry a Nokia udržela jejich podnikání naživu a jejich akcie neustále rostly. Za posledních pět let se akcie společnosti BlackBerry téměř zhodnotily o 40 %, zatímco akcie Nokie vzrostly o 20 %. 

Vyplatí se však dnes některé z těchto technologických akcií koupit? Nebo jsou považované již za padlé tituly? 


BlackBerry čelí náročným výzvám 

Příjmy společnosti BlackBerry ve fiskálním roce 2020 vzrostly o 15 %, ale většina tohoto růstu pocházela z nákupu kybernetické bezpečnostní společnosti Cylance. BlackBerry dokázalo generovat příjmy ze svých licencí a patentového portfolia pro chytré telefony.      

Jeho tržby se však ve fiskálním roce 2021 snížily o 14 %, částečně jeho tržby oslabila akvizice společnosti Cylance, a zároveň pandemie zpomalila celkové prodeje. BlackBerry QNX, který je součástí jeho portfolia Internetu věcí (Internet of Things), je nejpopulárnější vestavěný operační systém pro vozidla. 

QNX byl před pandemií pro BlackBerry významným růstovým katalyzátorem, ale jeho prodej se během pandemie propadl, protože výrobci automobilů dodávaly méně aut. Tento pokles pokračoval během prvních šesti měsíců fiskálního roku 2022. 

Tržby meziročně klesly o dalších 25 %, neboť celosvětový nedostatek čipů omezil dodávky nových vozidel a zařízení IoT (Internet of Things). BlackBerry se však domnívá, že tyto překážky vymizí během třetího a čtvrtého čtvrtletí. Naopak analytici tvrdí, že jeho tržby budou i nadále klesat, a to až o 21 %. Akcie společnosti BlackBerry nejsou zrovna nejlevnější, a navíc stále čelí náročným výzvám. 

První takovou výzvou je, že podnikání s operačním systémem QNX bude pravděpodobně čelit tlaku, dokud neskončí celosvětová krize s čipy. Druhou výzvou je jeho organický růst, který je relativně slabý. Jelikož se BlackBerry předtím spoléhalo na akvizice a prodeje svých patentů, toť postrádá jasný obchodní plán k ziskovosti.  


Vize Nokie vypadá jasněji 

Nokia se v posledních pěti letech usilovně snažila integrovat akvizici společnosti Alcatel-Lucent. Místo investování do nových 5G technologií se Nokia příliš zaměřovala na snižování nákladů a integraci podniku Alcatel. Eskalující obchodní válka také odřízla Nokii od velkých zakázek v Číně. 

Nokia nakonec v roce 2019 pozastavila vyplácení dividend, aby tak mohla uvolnit více hotovosti na rozšíření technologie 5G, ale stále zaostává za svým švédským rivalem Ericssonem. Generální ředitel společnosti Nokia Rajeev Suri místo toho, aby zůstal na palubě a vyřešil interní problémy, loni náhled odstoupil. 

Příjmy Nokie v roce 2019 vzrostly o 3 %, ale v roce 2020 klesly o 6 % v důsledku nezdarů s 5G technologií a uniklých příležitostí s Čínou. Její příjmy však vzrostly o 4 % ročně v první polovině roku 2021, neboť nový generální ředitel Pekka Lundmark se zaměřil na posílení zaostávajícího cloudového a síťového odvětví. 

Nokia rovněž dokázala stabilizovat své podnikání v oblasti 5G technologií, a zároveň vyrovnala ztrátu čínských smluv tím, že stáhla zákazníky z čínské společnosti Huawei a ZTE na nečínských trzích. Analytici očekávají, že její tržby za celý rok vzrostou o 5 %. 

Společnost Nokia dosud neobnovila vyplácení svých dividend, ale mohla by tak brzo učinit. Přitáhlo by to tak více potenciálních investorů.     


Očividným vítězem je Nokia 

Nokia za posledních pět let udělala několik velkých chyb, ale vrací se zpět na správnou cestu. Je také trvale zisková a její akcie jsou relativně levné. 

BlackBerry ještě není odsouzené k zániku, ale jeho hlavní obchodní činnosti jsou pomalé a příliš se spoléhají na obnovu automobilového průmyslu, aby tak mohlo stabilizovat své podnikání. 

Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00