Většina europoslanců ve středu hlasovala proti námitce dvou vlivných výborů Evropského parlamentu na zařazení jaderné energie a zemního plynu mezi čisté zdroje, které mají Evropské unii pomoci dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století. Jádro a plyn tak zůstaly součástí takzvané taxonomie, což znamená, že například financování výstavby jaderných elektráren nebude znevýhodněno oproti budování elektráren větrných nebo fotovoltaických.
Hlasování o zachování jádra a plynu v taxonomii předcházel projev českého premiéra Petra Fialy (ODS), v němž uvedl hlavní priority českého předsednictví Evropské unii. Během své řeči požádal europoslance, aby zmíněné energetické zdroje z taxonomie nevyjímali. Hovořil o rozumném, avšak křehkém kompromisu, který však řadě členských zemí umožní dosáhnout klimatických cílů.
Proti vyřazení jádra a zemního plynu z čistých zdrojů nakonec hlasovalo 328 europoslanců, pro 278. Fiala výsledek hlasování označil za výbornou zprávu nejen pro Česko, ale i pro celou Evropu. „Otevírá se cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost klíčová,“ komentoval na sociálních sítích rozhodnutí europoslanců.
Podobně výsledek hlasování hodnotila i většina českých europoslanců, včetně opozičních. Rozhodnutí přivítali také odborníci z řad ekonomů i lidí z energetiky. „Definitivní souhlas parlamentu znamená příležitost dále rozvíjet jadernou energetiku, což je významné pro ČR a řadu dalších států.
Zároveň to dává čas na postupnou přeměnu plynárenství,“ uvedl výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiří Gavor. Zprávu přijal kladně také šéf ČEZ Daniel Beneš, podle něhož hlasování zachovalo jistotu, že Česko bude schopno skloubit energetickou bezpečnost a ochranu klimatu.
Podle hlavního ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně má rozhodnutí europoslanců vliv hlavně na financování projektů nových zdrojů energie, kde cena peněz dokáže tvořit třetinu až polovinu celkových nákladů. Tím pádem nebudou takto použité peníze podléhat „přirážce za špinavost zdroje“.
ČTK