Search
Close this search box.

Ekonomiky eurozóny a USA jsou ve zcela rozdílných situacích, říká šéfka ECB Lagardeová

Podle prezidentky Evropské centrální banky Chistine Lagardeové nelze srovnávat americkou ekonomiku s hospodářstvím eurozóny, pokud jde o výhled inflace. Lagardeová rovněž vylučuje, že by avizovaná změna kursu měnové politiky Federálního rezervního systému měla zásadně ovlivnit politiku ECB.

S tím, jak se ve Spojených státech začala rušit protiepidemická opatření a ekonomika nabírala dech, se míra inflace postupně dostala nad pět procent v meziročním vyjádření. Ze strany Federálního rezervního systému však zaznívalo, že jde pouze o přechodnou záležitost a cenová hladina se brzy stabilizuje. Jenže v minulém týdnu Fed svou rétoriku změnil a dal najevo, že je připraven měnovou politiku utahovat o rok dříve než v původně plánovaném roce 2024.

To vzápětí vyvolalo na trzích spekulace, že by to mohlo rozpoutat vlnu zpřísňování měnové politiky po celém světě. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ovšem ujistila, že ECB nic takového v plánu nemá. „Spojené státy a Evropa jsou ve zcela rozdílných situacích,“ uvedla Lagardeová v Evropském parlamentu.

Podle ní je lákavé obě ekonomiky srovnávat, ale prý to není příliš rozumné. Lagardeová sice uznala, že by se inflace mohla postupně z USA prostřednictvím vzájemného obchodu začít přelévat do eurozóny, ale očekává, že vliv americké inflace na tu v eurozóně „bude mírný“.

Christine Lagardeová zopakovala své poselství z nedávného měnověpolitického zasedání ECB, že ještě není čas na to dovolit úrokovým sazbám stoupat. „Takové zpřísňování by bylo předčasné a zvýšilo by rizika pro nadcházející ekonomické oživení a výhled inflace,“ dodala prezidentka ECB. Evropské akcie na slova Lagardeové reagovaly během pondělního obchodování solidním růstem.


Koranyi, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00