Hrubý domácí produkt Evropské unie se v období od ledna do března letošního roku zvýšil o 5,2 procenta v meziročním srovnání. Vyplývá to z předběžného odhadu Eurostatu. Nejrychlejší hospodářský růst zaznamenalo Portugalsko, které jako jediné rostlo dvouciferným tempem.
Výkonnost hospodářství Evropské unie se v prvním letošním čtvrtletí zvýšila více než tomu bylo v posledním kvartále loňského roku. Ekonomika evropské sedmadvacítky i členských zemí eurozóny meziročně vzrostlo o více než pět procent.
Jde o velmi dobrý výsledek zejména s ohledem na to, že 24. února došlo k vojenské invazi Ruské federace na Ukrajinu, což mělo, má, a ještě bude mít nepochybně negativní ekonomický dopad. Jenže ten se ještě v prvních třech měsících letošního roku neprojevil.
Z celé Evropské unie se nejrychlejšímu hospodářskému růstu těšilo Portugalsko, jehož hospodářství se meziročně zvětšilo o 11,9 procenta. Portugalsko tak jako jediná země sedmadvacítky dosáhlo dvouciferného tempa růstu hrubého domácího produktu.
Nad průměrem EU se ještě pohyboval hospodářský růst v Dánsku, Španělsku, Francii, Itálii, na Kypru, v Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku, Rakousku, Polsku a Rumunsku. Podprůměrným tempem rostla Belgie, Bulharsko, Česko, Německo, Slovensko, Finsko, Švédsko a Litva. U sedmi zemí se ještě čeká na aktuální data.
Evropská unie rostla i v mezičtvrtletním srovnání, a to o 0,4 procenta. To je mírně slabší růst než v posledním loňském kvartále. Ze čtvrtletních údajů pak vyplývá, že na prahu recese se ocitly hned tři země, u nichž došlo k mezikvartálnímu poklesu HDP.
Jde o Dánsko, Itálii a Švédsko, kde se výkonnost ekonomiky propadla o 0,1, 0,2 a 0,4 procenta. Jenže jak už bylo naznačeno, jde o data, která jsou v tuto chvíli zastaralá, neboť teprve na údajích za druhý kvartál bude vidět, jak válka na Ukrajině hospodářství sedmadvacítky skutečně zasáhla.
-red-