Search
Close this search box.

Ekonomika Evropské unie zrychlila v prvním čtvrtletí růst. Válka na Ukrajině se ho zatím nedotkla

Hrubý domácí produkt Evropské unie se v období od ledna do března letošního roku zvýšil o 5,2 procenta v meziročním srovnání. Vyplývá to z předběžného odhadu Eurostatu. Nejrychlejší hospodářský růst zaznamenalo Portugalsko, které jako jediné rostlo dvouciferným tempem.


Výkonnost hospodářství Evropské unie se v prvním letošním čtvrtletí zvýšila více než tomu bylo v posledním kvartále loňského roku. Ekonomika evropské sedmadvacítky i členských zemí eurozóny meziročně vzrostlo o více než pět procent.

Jde o velmi dobrý výsledek zejména s ohledem na to, že 24. února došlo k vojenské invazi Ruské federace na Ukrajinu, což mělo, má, a ještě bude mít nepochybně negativní ekonomický dopad. Jenže ten se ještě v prvních třech měsících letošního roku neprojevil.

Z celé Evropské unie se nejrychlejšímu hospodářskému růstu těšilo Portugalsko, jehož hospodářství se meziročně zvětšilo o 11,9 procenta. Portugalsko tak jako jediná země sedmadvacítky dosáhlo dvouciferného tempa růstu hrubého domácího produktu.

Nad průměrem EU se ještě pohyboval hospodářský růst v Dánsku, Španělsku, Francii, Itálii, na Kypru, v Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku, Rakousku, Polsku a Rumunsku. Podprůměrným tempem rostla Belgie, Bulharsko, Česko, Německo, Slovensko, Finsko, Švédsko a Litva. U sedmi zemí se ještě čeká na aktuální data.

Evropská unie rostla i v mezičtvrtletním srovnání, a to o 0,4 procenta. To je mírně slabší růst než v posledním loňském kvartále. Ze čtvrtletních údajů pak vyplývá, že na prahu recese se ocitly hned tři země, u nichž došlo k mezikvartálnímu poklesu HDP.

Jde o Dánsko, Itálii a Švédsko, kde se výkonnost ekonomiky propadla o 0,1, 0,2 a 0,4 procenta. Jenže jak už bylo naznačeno, jde o data, která jsou v tuto chvíli zastaralá, neboť teprve na údajích za druhý kvartál bude vidět, jak válka na Ukrajině hospodářství sedmadvacítky skutečně zasáhla.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00