Search
Close this search box.

České ekonomice se v prvním čtvrtletí dařilo nad očekávání. Zbytek roku tak růžový nebude

Hrubý domácí produkt České republiky se v období od ledna do března letošního roku meziročně zvýšil o 4,6 procenta. Vyplývá to z aktuálního předběžného odhadu Českého statistického úřadu.


Jde o mírně lepší výsledek, než předpokládalo ministerstvo financí. To počítalo s růstem ve výši 4,3 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 procenta. Mezičtvrtletní vývoj byl pozitivně ovlivněn především firemními investicemi a růstem pozitivního salda zahraničního obchodu.

Na meziroční bázi naopak českou ekonomiku táhly především útraty tuzemských domácností. „K meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak přetrvával negativní vliv zahraniční poptávky,“ sdělil v tiskovém prohlášení Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu.

Data o HDP za první letošní čtvrtletí komentovala řada ekonomů a ekonomek. Například podle šéfky Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové se Česku zatím vyhnula stagflace, tedy kombinace nulového růstu HDP a vysoké inflace. „I kdyby ekonomika ve zbytku roku stagnovala, celoroční růst by dosáhl minimálně 1 procento,“ uvedla Zamrazilová na Twitteru.

Méně optimisticky však výsledek vidí hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Podle něho je předběžný odhadů růstu HDP nad očekáváním oproti tržnímu konsensu. „To by byla dobrá zpráva, pokud by dnešní číslo nebylo ze dvou třetin již zastaralé,“ komentoval na Twitteru. Narážel tak na fakt, že válka na Ukrajině se jednak ještě na české ekonomice nestihla projevit, jednak dopady konfliktu pocítíme až s určitým zpožděním.

„Motorem spotřeba, ale i investice. Drahé energie nás brzdí. Měli jsme díky houževnatému byznysu nastartováno k růstu. Válka na Ukrajině nás připraví o víc než jen o růst. Zatím se ale držíme,“ napsala k datům o HDP na Twitter Helene Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka poradního sboru předsedy české vlády Petra Fialy.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00