Search
Close this search box.

Ekonomické obavy a Intel způsobily pokles indexu Dow Jones 

Blíží se recese? Investoři na akciovém trhu se domnívají, že ano. Další pochybnosti ohledně zpomalení ekonomiky a zhoršené investiční doporučení analytiků pro velkého výrobce polovodičových čipů Intel (INTC -5,28 %) vedly k dnešnímu poklesu indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) o téměř 270 bodů. 


Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu zůstal nad úrovní 3 %, zatímco investoři nadále vyhodnocují, zda ekonomika při vysoké míře inflace směřuje k jihu, či nikoliv. Nástroj GDPNow Tracker od Federální rezervní banky sleduje ekonomické údaje v reálném čase, aby bylo možné předpovědět, jakým směrem se bude ekonomika ubírat.  

Ta nedávno upozornila, že by se americká ekonomika mohla brzy ocitnout v hospodářské recesi, což by v technickém vyjádření znamenalo dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu HDP. 

V prvních třech měsících letošního roku klesl americký HDP anualizovaným tempem 1,5 % a údaje od GDPNow nedávno odhalily, že americká ekonomika ve druhém kvartále pravděpodobně vykáže mírný anualizovaný růst ve výši 0,9 %. Ekonomové předtím odhadovali růst HDP ve druhém čtvrtletí ve výši 1,3 %. 

Tyto zprávy zasáhly zejména finanční sektor. Několik bank, jako například Goldman Sachs, JPMorgan Chase a American Express, se ocitly mezi těmi, které si v rámci indexu Dow vedly nejhůře. Intel: Pravděpodobně nenaplní očekávání pro druhý kvartál   

Společnost Intel způsobila pokles indexu Dow, jejíž akcie dnes klesly o více než 5 % poté, co analytik Citigroup Christopher Danely varoval investory, že očekává, že společnost nesplní svůj plán na druhé čtvrtletí. Danelyho přesvědčení vychází z komentáře finančního ředitele společnosti Intel Davida Zinsnera na nedávné konferenci. 

Zinsner na konferenci uvedl, že Intel se v poslední době potýká se třemi hlavními překážkami. Jedním z nich bylo, že zákazníci nemohou získat komponenty, které potřebují k sestavení vlastních nástrojů. Zákazníci rovněž snižují své skladové zásoby. 

Poté se objevily další problémy v Číně, a to kvůli uzavírkám, které země zavedla po opětovném výskytu případů s kovidem. To vše mělo ve čtvrtletí horší dopad na poptávku, než společnost Intel očekávala. 

Zinsner doplnil, že Intel počítá s kolísavým výkonem podobně jako ostatní firmy v oboru. Nicméně se očekává, že se bude držet svého strategického plánu, aby dosáhla uspokojivých výsledků. Danely ve své studii rovněž uvedl, že se domnívá, že jeho medvědí argumentace „se formuje mnohem dříve“, než původně odhadoval. Intel: Překoná ekonomickou recesy?  

Zajímavé je, že podle včerejších čerstvých údajů je možné, že náklady na polovodiče konečně dosáhly svého vrcholu a že ceny za přepravu postupně klesají. Tyto aktualizace by z dlouhodobé hlediska mohli mít pozitivní dopad pro Intel.  

Společnost Intel v uplynulém roce a ani za posledních pět let nepodávala zrovna působivé tempo růstu. Nicméně velké firmy, jako je Intel, jsou obvykle schopné překonat ekonomické útlumy lépe než volatilnější akcie s malou tržní kapitalizací.   


Bram Berkowitz  
The Motley Fool   


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00